Bywaj dziewczę zdrowe...
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Polonijny zespół “Lajkonik” wystawił imponujące widowisko, które można było podziwiać w Copernicus Center. Tańce regionalne z najrozmaitszych stron Polski przeplatane były scenkami rodzajowymi, a na scenie stanęła polska ludowa chata.

Występy otworzył Mazur z opery Halka w wykonaniu Reprezentacji zespołu. Następnie prowadzące wieczór Małgorzata Mędrecka i Magdalena Tolwińska podziękowały honorowym gościom za przybycie. Pośród nich znaleźli się Andrzej Totzke, proboszcz parafii pw. św. Trójcy, przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Chicago i pracownicy Muzeum Polskiego w Ameryce.

W ramach widowiska członkowie zespołu zaprezentowali imponującą liczbę tańców regionalnych z różnych części Polski. Były tańce lubelskie, żywieckie, kaszubskie, sądeckie, opoczyńskie i wiele innych. Charakterystycznym rekwizytem sceny była polska wiejska chata, na tle której rozgrywały się scenki. “Lasowiaczki” wystawiły “Gaika i Kogutka”, scenkę wojskową wykonała Reprezentacja. Był również Obrazek “Przy studni”, scenka w chacie, “Powrót” i “List z Kanady”. Zwieńczeniem widowiska był Polonez koncertowy A-dur oraz “Marsz Polonia”.

W występach wieczoru wzięły udział wszystkie grupy wiekowe “Lajkonika”, w tym najmłodsi członkowie zespołu, czyli Krakowiaczki, Lasowiaczki i Mały Lajkonik. Autorem scenariusza widowiska i reżyserem całości była kierownik artystyczna Halina Misterka. Występy dziecięce przygotowała Małgorzata Łyda, za oprawę muzyczną odpowiadała Marta Dudek.

Zespół Pieśni i Tańca “Lajkonik” działa już 28 lat. Pierwszymi choreografami i instruktorami byli Ewa i Marek Kus. Od 1997 roku dyrektorem artystycznym jest Halina Misterka, która prowadzi Grupę Reprezentacyjną. Zespół został powołany do życia przy wsparciu ojca Władysława Gowina, byłego dyrektora Polskiej Misji Duszpasterskiej w Chicago – kościoła św. Trójcy. Obecnie funkcję dyrektora zespołu pełni ojciec Andrzej Totzke, S.Ch. Zespół działa przy Grupie 3241 Związku Narodowego Polskiego. W pierwszym roku działalności Lajkonik tworzyło tylko 12 tancerzy. Dziś ich liczba wzrosła do ponad 120. Dumą zespołu jest posiadanie oryginalnych strojów ludowych szytych w Polsce.

Tekst: Emilia Sadaj

Zdjęcia: Andrzej Baraniak