----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Kontrowersyjny policjant, szef największego związku zrzeszającego policjantów w Chicago - Fraternal Order of Police, oświadczył, że dobrowolnie odejdzie z Chicagowskiego Departamentu Policji i przejdzie na emeryturę. Ogłosił to po rozpoczęciu postępowania dyscyplinarnego w jego sprawie. Postępowania, które mogło doprowadzić do zwolnienia go ze służby.

"Będę 16 listopada z samego rana w dziale kadr i zamierzam przejść na emeryturę. Nie będę już dłużej policjantem z Chicago. (...) Nikt nie będzie mógł mi nic zrobić. Będę zawodowo nietykalny” – powiedział aktywny jeszcze policjant. Dodał, że był obecny podczas pierwszego dnia przesłuchania, ponieważ chciał, aby jego twierdzenia i zeznania zostały zapisane w oficjalnym protokole.

Postępowanie

Postępowanie dyscyplinarne toczące się przeciwko szefowi FOP dotyczy komentarzy, które Catanzara zamieścił w mediach społecznościowych pomiędzy 2016 a 2018 rokiem. W sumie postawiono mu 18 zarzutów dotyczących złamania 11 zasad CPD, z czego kluczowy dotyczył wykorzystania swojej publicznej strony na Facebooku do promowania „partyzanckiej działalności politycznej i niesubordynacji”. Chodziło m.in. o przekazanie poparcia Donaldowi Trumpowi podczas ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej. Catanzara miał także w 2018 roku złożyć fałszywy raport przeciwko byłemu już szefowi policji Eddiemu. Johnsonowi. Chicagowska policja poinformowała, że postępowanie przeciwko funkcjonariuszowi zakończy się, gdy oficjalnie złoży on dokumenty o przejście na emeryturę. W lutym tego roku zwolnienia z pracy Catanzary domagał się komendant CPD David Brown. Nie był pierwszy, bo próby pozbawienia go munduru podejmowało też poprzednie szefostwo jednostki.

Catanzara na burmistrza

John Catanzara oprócz odejścia ze służby ogłosił też plany polityczne. Zadeklarował, że będzie kandydował na urząd burmistrza Chicago w 2023 roku.

"Oficjalnie startuję w wyborach na burmistrza. Lightfoot musi odejść. To musi się stać" - powiedział. Podczas wystąpienia wielokrotnie nawiązywał do swoich napiętych i bojowych relacji z Lori Lightfoot. To właśnie w konflikcie politycznym upatruje wytoczenie mu postępowania dyscyplinarnego. Plany polityczne będzie godził z funkcją przewodniczącego związku. Jak sam przyznał – nadal ma siłę i chęć, by przewodniczyć FOP i w najbliższej przyszłości nic się w tej kwestii nie zmieni, bo tak stanowi statut organizacji.

Kim jest Catanzara?

John Catanzara to policjant z 25-letnim stażem pracy. Związkiem FOP kieruje od 2020 roku. Stanowisko przewodniczącego dało mu szeroki rozgłos szczególnie w dobie pandemii koronawirusa - spierał się z burmistrz Lightfoot na wielu frontach, chodziło przede wszystkim o miejski nakaz szczepień dla pracowników ratusza i jednostek podległych, policjantów także. Kierowany przez Catanzarę Fraternal Order of Police i biuro burmistrz złożyły w tej sprawie dwa pozwy sądowe przeciwko sobie. Ten prawny sparring nastąpił po tym, jak szef FOP, John Catanzara wielokrotnie apelował do członków organizacji - policjantów, by nie stosowali się do nakazu wydanego przez Lightfoot. Miejskie władze w swoim pozwie twierdzą, że Catanzara działał na szkodę społeczną i prowadził nielegalny strajk, paraliżujący działanie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Funkcjonariusze, którzy popierają Catanzarę, do chwili obecnej nie chcą poinformować szefostwa CPD o posiadanym statusie szczepień. Podobnie jak Catanzara twierdzą, że wprowadzony miejski nakaz szczepienia bądź częstego testowania jest niezgodny z prawem.