----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zalecają unikanie podróży statkami wycieczkowymi, niezależnie od statusu szczepień. Powodem jest niedawny wzrost liczby pozytywnych przypadków podczas rejsów. CDC podniosło także poziom ostrzeżeń dla klientów wycieczkowców do czwartego, najwyższego stopnia.

Tylko między 15, a 29 grudnia statki pływające po wodach USA zgłosiły około 5 tysięcy przypadków infekcji, co stanowi duży skok w porównaniu z pierwszymi dwoma tygodniami miesiąca, kiedy zgłoszono ich tylko 162.

"Szczególnie ważne jest, aby podróżni, którzy są narażeni na zwiększone ryzyko ciężkiej choroby wywołanej wirusem COVID-19, unikali podróży statkami wycieczkowymi, w tym rejsów rzecznych, na całym świecie, niezależnie od statusu szczepień"- przekazało CDC w komunikacie.

Agencja ostrzegła, że szansa na złapanie wirusa podczas rejsu jest bardzo wysoka nawet dla osób, które są zaszczepione. "Wirus, który powoduje Covid-19, łatwo rozprzestrzenia się między ludźmi w bliskim kontakcie na pokładach statków, a ryzyko zakażenia się koronawirusem na statkach wycieczkowych jest bardzo wysokie, nawet, jeśli jesteś w pełni zaszczepiony i otrzymałeś dawkę przypominającą” - uzasadnia agencja.

Nowe wytyczne to kolejny cios dla przemysłu, który został zniszczony w pierwszym roku pandemii. Akcje Royal Caribbean Cruises, Norwegian Cruise Line i Carnival spadły natychmiast po komunikacie.

CDC radzi osobom, które mimo wszystko zdecydują się na tę formę wypoczynku, aby zaszczepiły się przed podróżą oraz nosiły maski we wspólnych pomieszczeniach. Ponadto pasażerowie, którzy nie są w pełni zaszczepieni, powinni po powrocie poddać się pięciodniowej kwarantannie. Agencja zachęca także, aby każdy, niezależnie od statusu szczepienia, a wybiera się na tego typu wycieczkę, zrobił test.

Stany Zjednoczone notują obecnie rekordową liczbę infekcji. Według danych 7-dniowa średnia we wtorek wyniosła 265,427 nowych zachorowań dziennie. 

”Omikron szybko rozprzestrzenił się po kraju w ciągu kilku tygodni i spodziewamy się, że w kolejnych nadal będzie się szerzył. W porównaniu z zeszłym tygodniem znacząco wzrosła liczba zakażeń, jednak liczba hospitalizacji i zgonów pozostaje obecnie relatywnie niska”- powiedziała w środę dr Rochelle Walensky, dyrektor CDC.

al