----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

11 listopada 2020

Udostępnij znajomym:

Siódmego listopada Polonia chicagowska świętowała 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setną rocznicę ustanowienia Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Wietrznym Mieście i Dzień Weterana. Celebracja miała miejsce na cmentarzu Zmartwychwstania Pańskiego w Justice oraz kościele pw. Najświętszej Marii Panny Anielskiej przy 1810 N. Hermitage Ave. Ze względu na restrykcje epidemiologiczne obydwa wydarzenia odbyły się z udziałem ograniczonej liczby osób.

Obchody zainaugurowała uroczystość na odnowionej przez Zarząd Cmentarzy Katolickich Archidiecezji Chicagowskiej i konsulat RP kwaterze weterańskiej nr 35, gdzie m.in. spoczywają żołnierze Błękitnej Armii Gen. Józefa Hallera, uczestnicy Bitwy Warszawskiej, wojny polsko-bolszewickiej oraz weterani drugiej wojny światowej. W ceremonii złożenia wieńca i zapalenia zniczy udział wzięła delegacja w składzie: zastępca konsula generalnego, konsul Małgorzata Bąk-Guzik, dowódca Gwardii Narodowej Illinois, gen. Richard Nelly, komendant Placówki 90. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej Andrzej Jańczak, przewodnicząca Obwodu Związku Harcerstwa Polskiego, druhna Beata Chodorowska-Niebrugge, prezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois Mirosław Niedziński, prezes Związku Klubów Polskich Jan Kopeć, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Tadeusz Młynek oraz były żołnierz 6. Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej Adam Bułat, który niósł wieniec oraz Marcin Ścigaj z zarządu cmentarzy. W mundurze żołnierza Armii Polskiej we Francji wystąpił emerytowany dyrektor Muzeum Polskiego Jan Loryś. Obecny był poczet sztandarowy Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki. Do wspólnej modlitwy w intencji Ojczyzny i jej bohaterów zaprosił zgromadzonych ks. Stanisław Jankowski.

„Polska ma powody do dumy. Zwłaszcza w ostatnich 30 latach, gdy Polska zrzuciła kajdany komunizmu i wyrosła na dumne, mocne państwo z silną gospodarką, wojskiem na światowym poziomie i zaczyna być większym graczem na światowej arenie. Dziś więc świętujemy niepodległość Polski jako wolnego kraju. Stany Zjednoczone, stan Illinois oraz Gwardia Narodowa Illinois świętują razem z Polonia i Polską” – powiedział w swoim wystąpieniu gen. Richard Nelly.

„Spotykamy się dzisiaj w miejscu szczególnym, na cmentarzu Zmartwychwstania Pańskiego w Justice. W miejscu pamięci narodowej. Nie tylko miejsce jest szczególne, ale i czas jest szczególny, bo spotykamy się z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dzisiaj mam zaszczyt w imieniu władz Rzeczypospolitej Polskiej oddać hołd bohaterom, obrońcom Ojczyzny. Uczestnikom wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzom Armii Błękitnej Gen. Józefa Hallera, którzy spoczywają tutaj, na tym cmentarzu w Justice Cześć ich pamięci! (...). Dzisiaj wspólnie z naszymi przyjaciółmi amerykańskimi, żołnierzami Gwardii Narodowej na czele z gen. Richardem Nelly mamy możliwość podkreślenia trwałego sojuszu obojga narodów, polskiego i amerykańskiego. Mimo że minęło ponad 100 lat, to partnerstwo jest niezwykle stałe i mocne” – powiedziała konsul Małgorzata Bąk-Guzik.

Po oficjalnych wystąpieniach druhna Beata Chodorowska-Niebrugge przy dźwiękach wojskowych werbli odczytała apel poległych, a harcerki z drużyny „Morskie Oko”, piątej drużyny harcerzy oraz Morskiej Gromady Zuchów zaśpiewali hymn harcerski. Kolejna ceremonia złożenia kwiatów miała miejsce przy pobliskim Pomniku Tysiąclecia Chrztu Polski. Obok gości honorowych obchodów uczestniczyła w niej delegacja młodzieży ze szkoły im. Marii Konopnickiej wraz z pocztem sztandarowym i dyrektorem placówki Markiem Adamczykiem. Do modlitwy za bohaterów zaprosił zgromadzonych o. Michał Blicharski, przeor klasztoru ojców cystersów. Na trąbce akompaniowała Jessica Wenc.

Uczestników obchodów zgromadzonych przy Pomniku Jana Pawła II muzyką i śpiewem powitała kapela góralska Marka Bukowskiego wraz z grupą dzieci i młodzieży z zespołów folklorystycznych. W ceremonii złożenia wieńca obok członków delegacji wzięła udział sekretarz generalna góralskiej organizacji Helena Studencka i królowa ZP w AP Kamila Wilczek. Słowa Ojca Świętego o miłości do Ojczyzny i polskiej ziemi, które wypowiedział 2 czerwca 1979 roku w Warszawie przypomniała Helena Studencka. „Ucałowałem ziemię polską, z której wyrosłem. Pozdrawiam Was w imię Chrystusa, jak nauczyłem się pozdrawiać ludzi w Polsce, tej mojej ziemi ojczystej, w której stale tkwię głęboko wrośnięty korzeniami mojego życia, mojego serca”.

Ostatnim akcentem obchodów na cmentarzu była ceremonia złożenia kwiatów przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w Mauzoleum Tysiąclecia Chrztu Polski oraz jego zwiedzanie. Tę jedyną w swoim rodzaju monumentalną budowlę upiększają liczne freski, obrazy i witraże ukazujące najważniejsze wydarzenia z tysiącletniej historii Polski.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----