----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W ramach obchodów Tygodnia Imigranta 20 września w kościele pw. św. Konstancji odprawiona została msza św. w intencji imigrantów. Nabożeństwo odprawił proboszcz, ks. dziekan Robert Łojek w asyście ks. Marka Smółki, przedstawiciela archidiecezji ds. kontaktów z Polonią, o. Romana Deyny, ks. Franciszka Florczyka oraz gościa specjalnego, franciszkanina z Kenii, brata Ayuba Mwendy, który w języku polskim podzielił się refleksjami na temat swoich przeżyć związanych z emigracją.

Brat Mwenda od 22 lat jest franciszkaninem. Od 17 lat przebywa poza rodzinną Kenią. Droga duszpasterska zawiodła go między innymi do Tanzanii, Ekwadoru, Polski, Włoch i Stanów Zjednoczonych, gdzie posługuje w Sanktuarium pw. św. ojca Maksymiliana Marii Kolbe w Marytown pod Chicago. Franciszkanin przez 5 lat przebywał w Krakowie, gdzie uczył się języka polskiego we franciszkańskim seminarium i studiował teologię. Wyjazd do Polski odradzali mu współbracia z Kenii, ale on postanowił pojechać do Polski, do Krakowa, miasta ojca św. Jana Pawła II.

„Pomyślałem wtedy, że skoro z tego kraju i tego miasta pochodzi papież, to nie może być tam źle. W Polsce i w każdym innym miejscu, dokąd trafiłem, byłem imigrantem. Wielokrotnie na imigrantów patrzą, jak na innych ludzi, ale w Polsce są katolicy, więc się nie bałem. Zacząłem uczyć się najtrudniejszego języka na świecie, jakim jest język polski. Dzisiaj mogę powiedzieć, że znam język, umiem nawet zaśpiewać hymn Polski.

Mogę z dumą powiedzieć, że był to do tej pory najlepszy okres w moim życiu. Nauczyłem się języka, a polska kuchnia jest najlepsza na świecie. Poznałem, jak smakuje śledź w oleju z cebulą, pierogi, schabowy, żurek, bigos, zupa grzybowa, ogórkowa, barszcz czerwony z uszkami, różne kiełbasy. Teraz bardzo mi tej kuchni brakuje. Spotykałem Polaków na całym świecie i chcę powiedzieć, że to są wspaniali ludzie. To, co moi bracia mi powiedzieli, nie było prawdą”.

78 DSC 0744

Gościem nabożeństwa był pochodzący z Kenii franciszkanin, brat Ayub Mwenda

Nabożeństwo zostało przygotowane przez Polską Sekcję Diecezjalnego Duszpasterstwa „Imigranci Imigrantom”, która prowadzi działania modlitewne i charytatywne. Została powołana 3 lata temu przy Departamencie „Imigranci Imigrantom”. Zajmuje się niesieniem pomocy polskim imigrantom na różnych płaszczyznach. Organizowane są bezpłatne spotkania z prawnikami imigracyjnymi, badania medyczne oraz szkoleniowe. Wolontariusze pomagają w tłumaczeniach dokumentów oraz przygotowaniu i wypełnieniu dokumentów do urzędu imigracyjnego. Kolejną płaszczyzną pomocy jest organizowanie i wydawanie paczek żywnościowych dla osób będących w potrzebnie. Na południowej stronie Chicago taki punkt istnieje i działa przy parafii pw. św. Błażeja. W dobie zagrożenia pandemią trzy akcje wydawania paczek żywnościowych zostały zorganizowane przy parafii pw. św. Konstancji. W planach są spotkania o tematyce emigracyjnej w innych parafiach na terenie chicagowskiej archidiecezji, gdzie zamieszkują Polacy. Prowadzone są również szkolenia dla osób, które nie posiadają legalnego statusu, w jaki sposób korzystać nieodpłatnie z opieki medycznej. Sekcja oferuje pomoc przy wypełnianiu wniosków o przyznanie mieszkań dla emerytów.

Od trzech lat kieruje nią Małgorzata Tys. Przy realizacji różnych przedsięwzięć współpracują o. Roman Deyna, siostra Franciszka Keler, Anna Hebal z mężem, Marek Dobrzycki, Wojciech Bardzik z najbliższymi oraz rodzina państwa Bosaków.

Od października w kościele pw. św. Konstancji w każdą drugą sobotę miesiąca sprawowane będzie nabożeństwo w intencji imigrantów pod duchowym patronatem ojca Ignacego Posadzego, współzałożyciela księży chrystusowców i założyciela zgromadzenia sióstr misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii zagranicznej, orędownika imigrantów. Inauguracyjne nabożeństwo zostanie odprawione 9 października o godzinie 7 wieczorem.

„Apeluję do Polonii o liczne uczestnictwo w tym duchowym spotkaniu imigrantów, żeby nasza świątynia zapełniła się wiernymi. Po mszy będzie sprawowana modlitwa wstawiennicza, w której będziemy wypraszać potrzebne łaski dla imigrantów na całym świecie. Odbędzie się również konferencja poświęcona wsparciu dla imigrantów” – zapraszała siostra Franciszka Keler.

Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP