----- Reklama -----

SPRZEDAJSWOJDOM.COM

12 maja 2022

Udostępnij znajomym:

Cena paliwa w USA  wzrosła do rekordowego poziomu. Za galon zwykłej benzyny trzeba zapłacić średnio $4.42 - informuje AAA.

Obecnie ceny benzyny w każdym stanie przekraczają co najmniej 4 dolary za galon. Największe skoki cen paliwa w tym tygodniu odnotowano w Michigan, New Jersey, Connecticut, Kentucky i Indianie. Najdrożej jest na zachodzie: w Kalifornii (5.85 dol. za galon), na Hawajach (5.31 dol.), Alasce (4.81 dol.), Nevadzie (5.12 dol.) i Oregonie (4.88 dol.).

W ocenie ekspertów, ceny mogą jeszcze wzrosnąć w najbliższym czasie, a średnia krajowa będzie oscylowała w okolicach 4.50 dolara za galon.

Mimo ostatnich wahań, ceny ropy naftowej utrzymują się na wysokim poziomie, a skutki wojny na Ukrainie nadal kładą się cieniem na rynku energii. Jednak nie jest to jedyny powód. Spadek mocy przerobowych rafinerii ropy naftowej również wpływa na wzrost cen. Od 2019 r. moce przerobowe rafinerii w USA zmniejszyły się o około 1 mln baryłek dziennie.

Ponadto Unia Europejska Unia Europejska również nadal dyskutuje nad propozycją wprowadzenia zakazu importu ropy z Rosji do końca tego roku. Europejskie embargo na rosyjską ropę "wywoła sejsmiczne zmiany" na rynkach energetycznych i spowoduje wzrost cen ropy w krótkim i średnim okresie - ostrzegają jednak eksperci.

al

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Krzysztof Grobelski

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor

Subskrybuj MONITOR

Otrzymuj gazetę za darmo na swój email w każdy piątek.