Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Tysiące ptaków ginie lub odnosi obrażenia podczas migracji przez Chicago każdego roku – ale są sposoby, w jaki miłośnicy zwierząt mogą im pomóc.

Naukowcy z Cornell Lab of Ornithology sklasyfikowali Chicago jako jedno z najbardziej niebezpiecznych miast dla ptaków podczas jesiennych migracji – co ma miejsce teraz – oraz migracji wiosennej. Zdaniem naukowców, ze względu na położenie Chicago „w samym sercu najbardziej ruchliwych korytarzy powietrznych w Ameryce Północnej”, jest to jedno z miast, które stanowią poważne zagrożenie dla migrujących ptaków.

Według naukowców Cornell, około 600 milionów ptaków umiera co roku w wyniku zderzeń z budynkami w Stanach Zjednoczonych. Te, które przeżyją, mogą być zdezorientowane, ranne lub oszołomione, co może przekładać się na ich dziwne zachowanie lub bezruch przez dłuższy czas. Ale nadal mogą powrócić do zdrowia. Aby im pomóc, ludzie mogą delikatnie włożyć rannego ptaka do papierowej torby lub pudełka z przykrywką i zadzwonić do Chicago Bird Collision Monitors, pod numer: 773-988-1867.

Chicago Bird Collision Monitors współpracuje z wolontariuszami, którzy zabierają ranne ptaki i przekazują je do odpowiednich placówek, gdzie ocenia się ich stan zdrowia. Ptaki są wypuszczane w momencie, gdy specjaliści uznają, że mogą one bezpiecznie kontynuować migrację.

Jeśli nie ma możliwości umieścić ptaka w pudełku lub torbie, należy spróbować przenieść je w bezpieczne miejsca, takie jak drzewa lub kwietniki, aby przynajmniej nie doznały obrażeń ze strony ludzi lub innych stworzeń.

„Chcesz upewnić się, że nic więcej im się nie stanie. To rodzaj obcego środowiska” – powiedziała Annette Prince, która prowadzi Chicago Birrd Collision Monitors. „One są jak mali turyści przejeżdżający przez Chicago”.

Zdaniem naukowców, właściciele domów mogą również pomóc zapobiegać zderzeniem, wyłączając światła, gdy nie są potrzebne. Według Cornell Lab umieszczanie naklejek, specjalnych ekranów lub zasłon, oraz korzystanie z okiennic, może również pomóc w unikaniu wpadania ptaków na okna.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: