Chicago wprowadza zakaz smakowych produktów do wapowania
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Rada Miasta Chicago przegłosowała zakaz sprzedaży w mieście aromatyzowanych produktów do wapowania, mając nadzieję, że dzięki temu uda się ograniczyć uzależnienie wśród młodych ludzi, których często przyciągają atrakcyjne smaki. Coraz więcej nastolatków uzależnia się od produktów do wapowania lub elektronicznych papierosów.

"Nie postrzegam truskawkowych smaków elektrycznych papierosów jako metody na rzucanie palenia, ale zaproszenie młodych ludzi do życia pełnego uzależnienia od nikotyny" - powiedział radny Jason Ervin z 28. dzielnicy.

Przeciwnicy wprowadzenia zakazu ostrzegają jednak, że palacze będą i tak kupować te produkty, jednocześnie zostawiając swoje pieniądze na przedmieściach, gdzie w dalszym ciąu będzie można je nabyć.

"Niezamierzonym skutkiem jest wysłanie tego biznesu dosłownie na ulicę, w wielu przypadkach na przedmieściach, co spowoduje, że będziemy tracić dochody" - uważa radny Brendal Reilly z 42. dzielnicy.

Niektórzy użytkownicy produktów do wapowania nie kryją frustracji zakazem, traktując go jako ograniczenie, które uniemożliwia im stosowanie najbardziej efektywnych produktów ułatwiających rzucenie palenia.

Smaki takie jak truskawka, mięta i czekolada należą do najpopularniejszych wśród młodych użytkowników, ale niektórzy użytkownicy uważają, że smak nie robi różnicy.

"Mam nadzieję, że nie wrócę do palenia" - powiedziała Layla Byrnes, która regularnie robi zakupy w sklepie Vape312 na północnej stronie miasta. "Zaczęłam palić papierosy, gdy miałam 15 lat. Nie robiłam tego dla ich smaku, pociągało mnie to z innych powodów. Nie sądzę, aby potrzeba było konkretnych smaków, aby coś było atrakcyjne dla dzieci".

Rada miasta większością głosów zatwierdziła zakaz sprzedaży aromatyzowanych produktów do waporyzacji. Aromatyzowany tytoń, taki jak papierosy mentolowe, nadal może być sprzedawany.

Wielu właścicieli firm oferujących produkty tytoniowe i elektroniczne papierosy, oczekuje, że ich biznes na tym ucierpi.

"Jak mamy się dostosować w ciągu 60 dni? Dużą część naszej działalności stanowią produkty do wapowania" - powiedział właściciel Vape312, Joseph Penalosa, gdzie tego typu produkty stanowią 40% całej sprzedaży.

JM