----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

W miniony weekend przebywała w Chicago delegacja Instytutu Pamięci Narodowej z prezesem tej instytucji, dr Karolem Nawrockim na czele. 3 grudnia, po przylocie z Waszyngtonu, członkowie delegacji złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach upamiętniających polskich weteranów.

Pierwszym przystankiem był Pomnik Weteranów I Wojny Światowej na cmentarzu św. Wojciecha w Niles. Prezes IPN Karol Nawrocki w asyście konsul Małgorzaty Bąk-Guzik, wicekonsul Agaty Grochowskiej i Heleny Sołtys, laureatki nagrody „Świadek Historii” i koordynatora chicagowskiego Przystanku Historia oraz współorganizatora chicagowskiej części wizyty delegacji IPN w Stanach Zjednoczonych i komendanta Placówki 90 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej Andrzeja Janczaka, a także jego zastępcy Tomasza Dąbrowskiego, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod monumentem upamiętniającym żołnierzy Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera.

DSC 5579

Kwiaty pod Pomnikiem Hallerczyków

Kolejnym miejscem oddania hołdu był Pomnik Katyński i Tablica Smoleńska. Gospodarz miejsca, honorowy prezes Związku Klubów Polskich Jan Kopeć poinformował gości o inicjatorze budowy pomnika śp. Wojciechu Sewerynie oraz przebiegu wzniesienia monumentu i wybudowania tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej. Następnie delegacja udała się na groby generała Ferdynanda Zarzyckiego, bohatera wojny z bolszewikami oraz Agnieszki Wisły, współzałożycielki Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej oraz założycielki Korpusu Pomocniczego Pań, organizacji wspierającej byłych żołnierzy „Błękitnej Armii”.

DSC 5689

Uroczystość przy Pomniku Katyńskim i Tablicy Smoleńskiej

O zasługach tej kobiecej organizacji dla podkomendnych generała Józefa Hallera, którzy po powrocie z Polski bardzo często byli inwalidami i nie mieli środków do życia oraz opieki medycznej, przy grobie generała mówił komendant Placówki 90 SWAP Andrzej Janczak. Końcowym akordem wizyty na polonijnych nekropoliach w północnej części miasta było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Pomniku Żołnierza Polskiego na kwaterze weterańskiej cmentarza Maryhill, skąd członkowie delegacji udali się na spotkanie z przedstawicielami największych organizacji polonijnych z prezesem Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszkiem Spulą na czele, które odbyło się w siedzibie Związku Narodowego Polskiego. Wartę honorową przy pomnikach trzymali członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im. Tadeusza Kościuszki oraz grupy rekonstrukcyjnej14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Utwory na trąbce grali Filip Czarkowski i Jessica Wenc.

DSC 6107

Prezes IPN odznaczył Dariusza Olszewskiego Krzyżem Wolności i Solidarności

W sobotę przed południem delegacja IPN odwiedziła miejsca weterańskie na Resurrection Cemetery w Justice na południo-zachodnich przedmieściach Wietrznego Miasta. Po południu goście zwiedzili Muzeum Polskie. Końcowym akordem wizyty był wykład prezesa IPN o udziale Polaków w szeregach Błękitnej Armii oraz armii amerykańskiej, w której służyło ponad milion naszych rodaków, a postacie Franciszka Gabryszewskiego czy Franciszka Kwiatka złotymi zgłoskami zapisały się w historii amerykańskiej armii.

DSC 6130

Prezes Karol Nawrocki przekazał dla Muzeum Polskiego replikę Pomnika św. Jana Pawła II i Ronalda Regana. Odbiera prezes muzeum Ryszard Owsiany

Spotkanie w sali im. Sabiny Logisz stało się również okazją do wręczenia odznaczeń, nagród i wyróżnień. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, prezes IPN Kazimierz Nawrocki udekorował działacza opozycji solidarnościowej Dariusza Olszewskiego Krzyżem Wolności i Solidarności. Włodarzom Muzeum Polskiego prezes Nawrocki wręczył replikę pomnika Ronalda Regana i Ojca św. Jana Pawła II upamiętniającą ich spotkanie w 1987 roku. Koordynatorzy chicagowskiego Przystanku Historia IPN przy Zrzeszeniu Nauczycieli Polskich: Helena Sołtys, Bernadetta Manturo i Marek Adamczyk za udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Wołyń 1943. Pamiętamy” wyróżnieni zostali statuetkami i dyplomami pamiątkowymi. Dyplomy trafiły także w ręce uczniów uczestniczących w tym projekcie. Odebrały je: Karina Dzierżanowska, Wiktor Jodłowski i Victoria Kożuch. Dyplomy i nagrody odebrali również uczniowie uczestniczący w konkursie „Laurka dla bohatera”. I miejsce w tym przedsięwzięciu zdobyła Elizabeth Ślusarek. Wyróżnieniami uhonorowani zostali Natalia Bastrzyk i Szymon Galbas. Podziękowania w postaci książek pod tytułem „Zagłada elit” trafiły w ręce dyrektorów szkół polskich. Otrzymały je: Maria Baran ze szkoły im. Trójcy Świętej, Bernarda Redlińska ze szkoły im. Mikołaja Kopernika, Anna Dunajewski ze szkoły im. Czesława Miłosza oraz Marek Adamczyk, dyrektor szkoły im. Jana Karskiego.

DSC 6219

Laureaci programu „Wołyń 1943. Pamiętamy”. Od lewej: Bernadetta Manturo, Helena Sołtys, prezes Karol Nawrocki, konsul Małgorzata Bąk-Guzik i Marek Adamczyk

Laureatka przyznanej przez IPN nagrody „Świadek Historii” Helena Sołtys przekazała do muzeum otrzymany od rodziny Powstańca Wielkopolskiego oryginalny proporzec jednej z jednostek bojowych uczestniczących w walkach tego jedynego zwycięskiego zrywu narodowego Polaków.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP