----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

01 kwietnia 2022

Udostępnij znajomym:

Z każdym stanem USA wiąże się jakaś ciekawostka lub zadziwiający fakt. Niektóre są wynikiem przyjętego tam prawa, inne położenia geograficznego, czasami żartu jednego lub grupy mieszkańców. Tudno wymienić wszystkie, więc tylko kilka, które być może zachęcą was do dalszych poszukiwań. Warto.

Zagubione bagaże

Na przykład w Alabamie istnieje sklep, który zajmuje się sprzedażą bagaży pozostawionych na lotniskach przez podróżnych. Ma on umowę ze wszystkimi liniami krajowymi, więc po upływie pewnego czasu wszystkie walizki i ich zawartość trafiają właśnie tam, gdzie za często symboliczną cenę zmieniają właściciela. Zdarzają się naprawdę wartościowe i unikalne przedmioty. Zainteresowani mogą odwiedzić sklepową stronę www.unclaimedbaggage.com lub ich profil na Facebooku.

Obraz1.png

Prima Aprilis

1 kwietnia 1974 r. mieszkańcy Alaski ze zgrozą obserwowali gesty, ciemny dym unoszący się z nieczynnego od ponad 9 tysięcy lat wulkanu Mt. Edgecumbe. Okazało się to primaaprilisowym żartem jednego z mieszkańców, który przez cztery lata zwoził i wrzucał do krateru opony polane olejem. Zapalił je 1 kwietnia, a na zboczach góry wielkimi literami napisał April Fool.

Obraz3.png

Ośla poczta

Mimo zaawansowanej techniki i doskonałej sieci dróg do niektórych miejsc wciąż dotrzeć można wyłącznie pieszo. Sprawia to sporo kłopotów poczcie w Arizonie, która do dziś dostarcza listy i przesyłki do miasteczek Supai i Phantom na grzbietach osiołków. Tylko te zwierzęta są w stanie pokonać skalistą, trudną drogę prowadzącą przez Grand Canyon.

Obraz4_maly.png

Uciekali przed Edisonem

Kalifornijskie Hollywood powstało w wyniku ucieczki kilku producentów filmowych przed słynnym wynalazcą, Thomasem Edisonem. Posiadał on bowiem tak wiele patentów niezbędnych do produkcji filmowej, że wierzyli oni, iż na zachodnim wybrzeżu nie będzie ścigało ich prawo patentowe, dzięki czemu nie będą musieli mu za nic płacić. W ten sposób powstały Paramount i Universal tworząc zalążek światowego centrum filmowego. Pamiętać jednak warto, że pierwszym było Fort Lee w New Jersey.

Obraz6.png

Cywilizacja w bagnach

Bagna Florydy prawdopodobnie kryją wiele tajemnic. W 1982 roku podczas wydobywania torfu odkryto w nim szczątki ludzkie, których wiek w wyniku badań określono na 7,000 lat. Torf tak doskonale je zakonserwował, że wewnątrz czaszki odkryto ślady tkanki mózgowej. Dalsze badania wykazały obecność tam resztek starożytnej cywilizacji.

Obraz7.png

Kokos pocztowy

Na Hawajach istnieje punkt pocztowy, położony na wyspie Molokai, z którego można wysłać orzech kokosowy bez jakiegokolwiek opakowania w każdy zakątek globu. Można na jego skorupie napisać życzenia, czy narysować obrazek. Jedynym wymogiem jest naklejenie znaczków. W ciągu dwudziestu lat od zapoczątkowania tej usługi hawajska poczta wysłała ponad 50 tysięcy takich orzechów.

Obraz8.png

Pierwszy Burger King

Ciekawostek dotyczących Illinois znamy wiele, podobnie jak dziwnych praw tu obowiązujących. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zanim powstała w USA sieć Burger King, w niewielkim miasteczku Mattoon istniała już restauracja o tej nazwie, która zastrzegła dla siebie wyłączność nazwy. Gdy znana, ale młodsza sieć zaczęła rozwijać się w naszym stanie, właściciele pierwszego Burger Kinga pozwali ją do sądu. Przegrali, nie mogli bowiem mierzyć się ze środkami finansowymi giganta. Jedyne co uzyskali, to zakaz budowy jakichkolwiek sieciowych Burger Kingów w promieniu 20 mil od pierwszej restauracji.

Obraz9.png

rj

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----