10 kwietnia 2020

Udostępnij znajomym:

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że 18-kołowe ciężarówki bez kierowców jeżdżą już po naszych drogach. Podczas przeprowadzanych na autostradach testach w środku znajdują się ludzie, przygotowani na wypadek awarii czujników lub komputerów, ale w przyszłym roku prawdopodobnie nie będą już potrzebni. Firmy zajmujące się produkcją autonomicznych samochodów twierdzą, że przyszłość transportu na amerykańskich drogach będzie odbywać się bez kierowców.

Ten postęp może oznaczać utratę pracy wielu kierowców ciężarówek.

"Wierzymy, że w 2021 roku będziemy mogli przeprowadzić nasze pierwsze pokazy bez udziału kierowców na autostradach publicznych" - twierdzi Chuck Price, dyrektor ds. produkcji w TuSimple, firmy transportowej działającej w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Z poligonem doświadczalnym w Arizonie, TuSimple jest jedną z kilku firm, które mają nadzieję zarobić miliardy dolarów w branży, która transportuje ponad 70% wszystkich towarów kraju.

Czujniki, kamery i urządzenia radarowe dostarczają danych do superkomputera napędzanego sztuczną inteligencją, który steruje ciężarówką. Price twierdzi, że produkt jego firmy jest lepszy od innych. "Nasz system widzi dalej niż jakikolwiek inny system autonomiczny na świecie. Możemy widzieć do przodu na ponad pół mili, w dzień, w nocy czy podczas deszczu. A także w czasie deszczu nocą" - powiedział.

Maureen Fitzgerald, kierowca ciężarówki pracująca dla TuSimple, mówi, że system prowadzi ciężarówkę lepiej niż ona byłaby w stanie. "Ta ciężarówka skanuje lusterka, patrząc do przodu na 1,000 metrów. Przetwarza wszystkie dane, których mój mózg nigdy nie dałby rady i może zareagować 15 razy szybciej niż ja".

Kierowcy ciężarówek są, co zrozumiałe, nieufni wobec nowych technologii, a zwłaszcza możliwej reakcji, gdy człowiek, np. policjant, wyda polecenie na drodze w razie nagłego wypadku. Firmy twierdzą, że pracują nad wszystkimi możliwymi scenariuszami, ale nie ujawniają tajemnic handlowych.

Stanowi to problem dla Sama Loesche, przedstawiciela Teamsters i 600,000 kierowców ciężarowek. Uważa on, iż nie ma wystarczającego nadzoru federalnego, stanowego czy lokalnego nad nowymi technologiami. "Wiele z tych informacji, co jest zrozumiałe, jest zastrzeżonych. Firmy technologiczne chcą zachować swój sekret, dopóki nie dopracują wszystkich aspektów. Problem polega na tym, że w międzyczasie testują te technologie... obok ciebie, jadąc po tych samych drogach, co ty" - powiedział.

Na podstw. cbsnews.com

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor