Co należy wiedzieć na temat testów na Covid-19
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Na początku wybuchu pandemii możliwości poddania się testom na obecność wirusa były bardzo ograniczone z powodu braku dostaw. Od tego czasu władze lokalne i stanowe znacznie zwiększyły swoje możliwości testowe i obecnie przetwarzają dziesiątki tysięcy próbek dziennie. Mimo to wciąż pozostaje wiele pytań i wątpliwości dotyczących testów na obecność Covid-19, oto odpowiedzi na kilka z nich.

Gdzie mogę poddać się testom?

Dzięki prawie 300 lokalizacjom testowym na terenie całego stanu, jest wiele możliwości. Szpitale, federalne ośrodki zdrowia, kliniki, placówki handlowe, miejsca drive-through i mobilne witryny to tylko niektóre z miejsc, gdzie można wykonać testy. Pełna lista lokalizacji dostępna jest na stronie IDPH.

Kto może poddać się testom?

Każdy może zostać przebadany w zarządzanych przez stan punktach testowych, niezależnie od tego, czy występują u niego objawy wirusa.

Poddanie się testom w miejscach prowadzonych przez inne podmioty może wymagać wystąpienia objawów Covid-19. Niektóre mogą wymagać skierowania od lekarza lub bliskiego kontaktu z osobą, u której potwierdzono zakażenie Covid-19.

Kiedy powinienem się przebadać?

Test należy przeprowadzić, jeśli zaleci to pracownik służby zdrowia lub wydział zdrowia lub jeśli masz objawy Covid-19, takie jak gorączka, duszności lub trudności przy oddychaniu, ból gardła, doświadczysz nagłej utraty smaku lub zapachu.

Jeśli spędziłeś więcej niż 15 minut w odległości 6 stóp od osoby zarażonej Covid, powinieneś wykonać badanie, nawet jeśli nie występują objawy koronawirusa. Nie trzeba się jednak spieszyć, aby badanie wykonać od razu, zamiast tego należy poddać się izolacji, odczekać cztery do pięciu dni po możliwej ekspozycji, aby wykonać test.

Czy wymagane jest wcześniejsze umówienie?

To zależy, dokąd się wybierasz. Stanowe witryny nie wymagają wcześniejszego umówienia, ale inne mogą.

Co muszę zabrać ze sobą?

Należy mieć dowód tożsamości, taki jak stanowe prawo jazdy lub ID, oraz kartę ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli je posiadasz. Niektóre miejsca mogą wymagać potwierdzenia wcześniej umówionej wizyty.

Ile kosztuje test?

W miejscach testowych zarządzanych przez stan testy są wykonywane bezpłatnie. Jeśli masz ubezpieczenie, twoja firma ubezpieczeniowa zostanie obciążona kosztami testów, za które jest pobierana opłata.

Niektóre lokalizacje mogą pobierać opłaty za konsultacje przed testem. Niektóre mogą wymagać skontaktowania się z firmą ubezpieczeniową w celu sprawdzenia, czy istnieją ograniczenia dotyczące kwalifikacji i częstotliwości badań.

Jak przebiega test?

Większość testów diagnostycznych na Covid-19 wykorzystuje wymazy pobierane głęboko z nosa, niektóre testy wymagają pobrania próbek z gardła danej osoby.

Chociaż FDA zatwierdziło stosowanie testu opartego na ślinie opracowanego przez University of Illinois, który jest dostępny na niektórych uczelniach dla studentów i pracowników, IDPH nie planuje obecnie przeprowadzania testów na podstawie śliny, chociaż urzędnicy twierdzą, że to może się zmienić.

Co powinienem zrobić po wykonaniu testu?

Poddaj się kwarantannie, dopóki nie otrzymasz wyników testów. Jeśli wynik testu na obecność wirusa jest pozytywny, zostań w domu i podejmij kroki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa wśród innych. Odpoczywaj i nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu. Nie wychodź z domu poza uzyskaniem niezbędnej opieki medycznej.

Jeśli wynik testu jest negatywny, nadal podejmuj kroki, aby zapobiec zarażeniu siebie i innych, zachowując dystans społeczny, nosząc maseczkę i często myjąc ręce. Zostań w domu, jeśli masz objawy - nawet jeśli wynik testu był ujemny. Jeśli później zaczniesz się źle czuć, może być konieczne ponowne wykonanie testu.

Jak otrzymam wyniki i jak szybko mogę się ich spodziewać?

Jeśli udasz się do placówki stanowej, w ciągu od 4 d o 7 dni powinieneś otrzymać telefon z wynikami testu z numeru 888-297-7208. Czas realizacji może różnić się w przypadku szpitali i innych placówek i może wynosić od kilku godzin do kilku dni.

JM