----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Władze Chicago usunęły Connecticut i Waszyngton z miejskiej listy restrykcji dotyczących podróży. Obecnie obejmuje ona 48 stanów, a także Portoryko, Guam i Wyspy Dziewicze – poinformowała doktor Allison Arwady, szefowa miejskiego Departamentu Zdrowia Publicznego.

„To budząca nadzieję migawka codziennych danych dotyczących przypadków Covid w całym kraju, ale w żadnym wypadku nie możemy teraz tracić czujności” – powiedziała Arwady. „Razem możemy przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się Covid, jeśli będziemy ściśle przestrzegać wskazówek dotyczących podróży i środków ostrożności: nosić maseczki, szczepić się i pomóc każdemu, kto nie został jeszcze zaszczepiony, uzyskać dostęp do szczepionki”.

Niezaszczepione osoby przybywające do Chicago ze stanów znajdujących się na liście restrykcji wzywani są do poddania się 10-dniowej kwarantannie lub uzyskania negatywnego wyniku testu na koronawirusa w ciągu 72 godzin od przybycia – poinformowali urzędnicy. Ponadto powinni oni poddać się testom na trzy do pięciu dni przed wyjazdem, a także trzy do pięciu dni po powrocie – wynika z nowych wytycznych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Nawet jeśli wynik testu jest negatywny, osoby te powinni podać się kwarantannie przez siedem dni. Ci, którzy nie wykonają testu, powinni przejść 10-dniową kwarantannę po podróży – zgodnie z nowymi wytycznymi.

Nieszczepieni podróżni powinni unikać przebywania w pobliżu osób zagrożonych cięższym przebiegiem choroby przez okres 14 dni, nawet po uzyskaniu negatywnego wyniku testu.

Connecticut jest obecnie jedynym stanem na liście, a Waszyngton jedynym obszarem, gdzie potwierdzona liczba nowych przypadków Covid-19 jest mniejsza niż 15 na 100,000 mieszkańców dziennie.

Chicago odnotowuje średnio 16 nowych przypadków na 100,000 mieszkańców dziennie. W Illinois liczba ta wynosi 22.6 przypadków – zgodnie z danymi Departamentu Zdrowia Publicznego w Chicago.

Do tej pory nikt nie został ukarany za złamanie nakazów związanych z podróżą, ale potencjalne kary mogą wynosić od 100 do 500 dolarów dziennie, z maksymalną grzywną w wysokości 7,000 dolarów. Miejskie zalecenia mają charakter kampanii edukacyjnej związanej z Covid-19.

jm