Coraz łatwiej nas oszukać
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

QuoteWizart, internetowy rynek ubezpieczeń, opublikował nowy raport dotyczący oszustw, z którego wynika, że Illinois odnotowało trzeci największy w całym kraju wzrost strat związanych z oszustwami podczas pandemii. Tylko Nebraska i Południowa Dakota odnotowały większe wzrosty.

Nick VinZant, jeden z autorów badania, stwierdził, że Illinois odnotowało 160% wzrost ilości pieniędzy utraconych w wyniku oszustw.

„To wzrost z 35 mln dolarów w 2019 roku do ok. 93 milionów w 2020. To ogromny skok” – powiedział.

Większość zgłoszonych przypadków dotyczyła kradzieży tożsamości. Inne obejmowały oszustwa kredytowe, związane zakupami online i oszustwa bankowe.

VinZaint uważa, że problemy z bezrobociem w stanie odegrały znaczną rolę w ilości oszustów i wysokości strat poniesionych przez mieszkańców.

„W związku z pandemią mieliśmy znacznie więcej osób bezrobotnych, więc zauważyliśmy znaczny wzrost oszustw dotyczących ofert pracy i związanych z bezrobociem” – powiedział. „Dużo osób otrzymało płatności stymulacyjne i korzystało z rządowych programów pomocy, a oszuści starali się to wykorzystać”.

Illinois Department of Employment Security ogłosił w lutym, że zidentyfikował ponad milion fałszywych roszczeń. Miniony rok był szczególny, zarówno pod względem liczby zgłoszonych roszczeń, jak i skoordynowanych prób ataków na system świadczeń oraz jego odbiorców.

Oszustwa kosztowały Amerykanów ponad 2.3 miliarda dolarów w 2020 roku – to o ponad 97% więcej niż w 2019.

jm