----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

White jest sekretarzem stanu Illinois od 1999 roku - od tamtej pory wygrywał wybory we wszystkich 102 powiatach Illinois w latach 2002, 2006, 2010, 2014 i 2018, co sugeruje, iż jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych lokalnych polityków w historii. Jego obecna kadencja jest szóstą, rekordową. Wcześniej pracował dla powiatu Cook i przez 16 lat zasiadał w stanowej Izbie Reprezentantów.

Chociaż w przeszłości zastanawiał się już kilkukrotnie nad przejściem na emeryturę, tym razem decyzja jest podobno ostateczna, głównie ze względu na wiek. Nie zamierza ubiegać się o reelekcję w roku 2022, w którym obchodził będzie 88 urodziny.

Tym samym, im bliżej wyborów, tym coraz dłuższa staje się lista potencjalnych kandydatów na zajmowane przez niego stanowisko.

Do tej pory zamiar ubiegania się o nominację partii demokratycznej w prawyborach zaplanowanych na 28 czerwca zgłosiło już czworo demokratów: były skarbnik stanu Alexi Giannoulias, Anna Valencia zajmująca stanowisko City Clerk w Chicago oraz dwóch aldermanów - Pat Dowell reprezentujący 3. okręg i David Moore z 17.

W tym tygodniu pojawił się pierwszy kandydat republikański - reprezentant stanowy Dan Brady z Bloomington, zasiadający w legislaturze Illinois od dwóch dekad, który oficjalnie zgłosił zamiar ubiegania się o stanowisko sekretarza stanu w przyszłorocznych wyborach. Poza polityką Dan Brady jest dyrektorem zakładu pogrzebowego w miejscowości Bloomington i jego współwłaścicielem. Wcześniej pełnił też funkcję koronera powiatu McClean w latach 1992-2000.

Działania i poglądy Brady`ego odzwierciedlają raczej bardziej tradycyjnych republikanów w Illinois, szukających kompromisu zamiast angażowania się w intensywne walki międzypartyjne, które charakteryzują najnowszą politykę stanową i krajową. Polityk ten znany jest też z zaangażowania w działania na rzecz małego biznesu.

Kto zastąpi Jesse White`a na stanowisku sekretarza stanu Illinois przekonamy się w przyszłym roku. Ocenia się, że na obecnym etapie przedstawiciele obydwu partii mają podobne szanse. Pod rządami obecnego sekretarza stanu rozwinięto program dawstwa narządów i tkanek, który stał się jednym z największych i najprężniej działających w kraju. White zaostrzył również przepisy dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu, zmienił system licencjonowania kierowców ciężarówek i zrewidował wytyczne dotyczące prowadzenia pojazdów dla nastolatków - wszystkie te działania spowodowały znaczące zmniejszenie liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Poza polityką w młodości Jesse White grał w baseball, był spadochroniarzem w armii, członkiem rezerwy i Gwardii Narodowej, a także przez 33 lata pracował jako nauczyciel i administrator w Chicago Public Schools.

rj