----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

27 czerwca 2022

Udostępnij znajomym:

Mieszkańcy Chicago narażeni na kontakt z osobą, u której zdiagnozowano małpią ospę, mogą już zostać zaszczepieni przeciwko wirusowi, poinformowali w piątek urzędnicy ds. zdrowia.

Według oświadczenia chicagowskiego Departamentu Zdrowia Publicznego w Chicago istnieje obecnie 30 potwierdzonych przypadków wirusa ospy małpiej. Pierwszy przypadek zdiagnozowano 3 czerwca, a 26 przypadków zdiagnozowano w okresie między 10 a 24 czerwca.

Osobom, które miały bliski kontakt z podejrzanym lub potwierdzonym przypadkiem, oferuje się obecnie szczepionkę oraz leczenie lekami przeciwwirusowym w ciężkich przypadkach choroby.

Ograniczona liczba dostępnych szczepionek jest wystarczająca, aby zaszczepić tych, którzy byli narażeni na kontakt z małpią ospą, twierdzą urzędnicy ds. zdrowia. „Będziemy rozszerzać szczepienia na grupy ryzyka wraz ze wzrostem dostępności szczepionki, i priorytetowo traktujemy osoby o najwyższym ryzyku”.

Centrum Kontroli Chorób potwierdziło 173 przypadki małpiej ospy w 25 stanach i Waszyngtonie. Według urzędników federalnych nie zgłoszono żadnych zgonów z powodu tej choroby.

Eksperci nie wiedzą, jak doszło do wybuchu epidemii, ale wczesne dane sugerują, że osoby homo i biseksualne stanowią dużą liczbę przypadków. Jednak każdy, kto był w bliskim kontakcie z osobą zarażoną, może być zagrożony.

„Osoby uczestniczące w festiwalach lub innych letnich wydarzeniach powinny wziąć pod uwagę to, jak bardzo bliski, osobisty, bezpośredni kontakt ze skórą drugiej osoby może wystąpić podczas wydarzeń, w których planują wziąć udział” – napisano w oświadczeniu miejskiego departamentu zdrowia.

W ubiegłym tygodniu w Nowym Jorku rozpoczęło się szczepienie wszystkich mężczyzn, którzy mieli wielu lub anonimowych męskich partnerów seksualnych w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Nowy Jork jest pierwszym miastem w Stanach Zjednoczonych, które uruchomiło taki program, dołączając do Wielkiej Brytanii i Kanady.

Według New York Times zapasy szczepionek wyczerpały się w ciągu kilku godzin.

Wirus, który pochodzi od dzikich zwierząt, rozprzestrzenia się na ludzi poprzez zakażone zwierzęta, przy czym większość potwierdzonych przypadków wystąpiła w środkowej i zachodniej Afryce. Jednak przeniesienie choroby z jednej osoby na drugą jest możliwe poprzez bliski kontakt fizyczny, kontakt z przedmiotami, które zostały skażone płynami ustrojowymi lub wydzieliną z ran; oraz przez kropelki z dróg oddechowych po długotrwałym kontakcie twarzą w twarz – twierdzą urzędnicy.

Ospa małp należy do tej samej rodziny wirusów co ospa prawdziwa i może powodować gorączkę, bóle ciała, dreszcze i zmęczenie. U osób z poważną infekcją może pojawić się wysypka i zmiany na twarzy i dłoniach, które mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała.

jm

----- Reklama -----

MONITOR-KONKURS WAKACYJNY

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----