Coraz więcej przypadków salmonelli
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Aż 465 osób w całym kraju, w tym 16 z Illinois, zachorowało na salmonellę po kontakcie z hodowanym w warunkach domowych drobiem.

Według CDC, które otrzymało doniesienia o zakażeniach w 42 stanach, w tym roku zgłoszono prawie dwa razy więcej infekcji w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Jedna trzecia osób zarażonych to dzieci w wieku poniżej 5 lat, 86 trafiło do szpitala, a jedno zmarło w Oklahomie.

U osób zarażonych salmonellą może wystąpić gorączka, biegunka i skurcze żołądka do sześciu dni po ekspozycji na bakterie. Według CDC choroba zwykle trwa 4-7 dni i większość osób wraca do zdrowia bez konieczności specjalistycznego leczenia.

Dzieci w wieku poniżej 5 lat, osoby powyżej 65 roku życia i te z osłabionym układem odpornościowym, częściej narażone są na ciężki przebieg choroby, która może wymagać hospitalizacji.

CDC po raz pierwszy zwróciło uwagę na ten problem pod koniec maja, kiedy było mniej niż 100 infekcji. Od tego czasu, według agencji, zgłoszono 368 kolejnych zachorowań.

Kurczaki i kaczki hodowane w domowych ogródkach mogą przenosić bakterie salmonelli nawet jeśli wyglądają zdrowo, są czyste i nie wykazują żadnych objawów choroby. Ludzie mogą zachorowań dotykając drobiu lub ich otoczenia.

Urzędnicy zdrowia zalecają dokładne mycie rąk mydłem i wodą natychmiast po kontakcie z drobiem, ich jajami lub jakimikolwiek przedmiotami znajdującymi się w miejscu, do którego mają dostęp. Jeśli mydło i woda są niedostępne, należy użyć środka do dezynfekcji rąk.

Chociaż malutkie kaczuszki i kurczaczki wydają się wyjątkowo słodkie, należy oprzeć się pokusie ich przytulania czy całowania. Rodzice powinni nadzorować dzieci przebywające wokół drobiu, a następnie przypilnować mycia rąk.

Nie powinno się wpuszczać drobiu do domu, szczególnie w miejsca, gdzie przygotowywane są posiłki lub przechowywane jedzenie. Nie należy jeść w miejscach, gdzie żyje i przebywają ptaki.

CDC zaleca również przeznaczenie osobnej pary butów do noszenia podczas opieki nad drobiem i trzymania ich na zewnątrz.

Urzędnicy zalecają częste zbieranie jaj, aby zapobiegać ich ubrudzeniu czy rozbiciu. Należy wyrzucić wszystkie pęknięte jajka, ponieważ takie pęknięcia ułatwiają bakteriom dostanie się do jajka.

Nie myj jajek. Według CDC zimna woda może przyciągać zarazki do ciepłych, świeżych jaj. Oczyść brud lub zanieczyszczenia delikatnie papierem ściernym, szczotką lub szmatką. Jajka należy gotować przed spożyciem. Potrawy z jajek powinny być przyrządzane do temperatury wewnętrznej 160 stopni Fahrenheita lub wyższej, ponieważ surowe i niedogotowane jajka mogą zawierać bakterie salmonelli.

JM