Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W ostatnich latach dwa razy więcej kobiet w ciąży w Stanach Zjednoczonych używa marihuany i dzieje się tak najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży – wynika z opublikowanych badań.

Ogólnie rzecz biorąc 7 procent ciężarnych kobiet, lub 1 na 14, przyznało, że używało marihuany w ciągu ostatniego miesiąca. Sąto dane opracowane na podstawie ankiety zdrowotnej przeprowadzonej w latach 2016-2017. W latach 2002-2003 do stosowania marihuany przyznawało się niewiele ponad 3 procent badanych.

Niektóre badania łączą zażywanie marihuany w czasie ciąży ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnego porodu i niską masą urodzeniową. Badania przeprowadzone na zwierzętach łączyły wysokie dawki przyjmowane na początku ciąży z nieprawidłowościami w mózgu płodu, ale nie wiadomo, czy normalne stosowane u ludzi stwarza podobne ryzyko – twierdzi doktor Nora Volkow, dyrektor National Institute on Drug Abuse.

„Ponieważ nie wiemy dokładnie, jak może to być szkodliwe, lepiej zachować środki ostrożności” – powiedziała Volkow, jedna z autorek rządowego badania. „Używanie marihuany w czasie ciąży nie jest warte ryzyka” – dodała.

Wyniki badania zostały przedstawione na spotkaniu medycznym we wtorek i opublikowane na stronie internetowej Journal of the American Medical Association.

Stosowanie marihuany w pierwszym trymestrze ciąży skoczyło z prawie 6 procent do 12 procent. Wiele kobiet mogło używać marihuany zanim jeszcze dowiedziały się, że są w ciąży, albo w celu złagodzenia porannych mdłości, a kilka stwierdziło, iż zostało im to zalecone przez lekarza – powiedziała Volkow.

Do większości wad wrodzonych dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy kształtują się narządy, dlatego też wpływ marihuany na rozwój płodu może być „bardziej wyraźny u kobiet, które często sięgają po marihuanę, szczególnie w pierwszym i drugim trymestrze” – twierdzą autorzy badania.

Wśród kobiet, które nie były w ciąży, wskaźnik stosowania marihuany wzrósł z niecałych 7 procent do prawie 12 procent, lub 1 na 8 osób.

Wyniki opierają się na badaniach medycznych obejmujących prawie pól miliona kobiet w USA, które były ankietowane w czasie, gdy coraz większa ilość stanów decyduje się na legalizację marihuany do użytku medycznego lub rekreacyjnego. Chociaż według prawa federalnego pozostaje nielegalna, marihuana jest już dostępna w 10 stanach.

Niezależne badanie dotyczące zażywania marihuany przez ciężarne kobiety w Kanadzie, opublikowane w tym samym czasopiśmie, dodaje dowody sugerujące, że stosowanie jej w ciąży może doprowadzić do przedwczesnego porodu. W opublikowanym artykule zauważono, że podobnie jak w poprzednich badaniach, kanadyjskie badanie nie może wykluczyć, czy mogły na to mieć wpływ także inne czynniki.

Redakcja ostrzega przed poleganiem na niepełnych danych w wyciąganiu wniosków na temat potencjalnych szkodliwych skutków używania marihuany i twierdzi, że niezbędne jest przeprowadzenie bardziej rygorystycznych badań. Volkow dodaje, że w Stanach Zjednoczonych ograniczenia rządowe dotyczące badań nad marihuaną stanowią „bardzo duży problem” i utrudniają wysiłki, aby odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące używania marihuany.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location