----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

W niektórych dystryktach szkolny uczniowie nie mają nawet opcji zdalnej nauki, ponieważ wzrost liczby przypadków Covid-19 w tym tygodniu spowodował krytyczny niedobór nauczycieli i zawieszenie zajęć.

W 46. dystrykcie szkolnym Community Unit School District z siedzibą w Elgin — drugim co do wielkości okręgu szkolnym w stanie Illinois — urzędnicy ogłosili, że 5 z 57 szkół zostało zamkniętych we wtorek z powodu niedoborów kadrowych, co w przeciwieństwie do poprzednich zamknięć nie obejmuje przejścia na nauczanie online.

W sumie 525 pracowników dystryktu 46. było nieobecnych we wtorek, w tym 394 nauczycieli, a 178 stanowisk pozostało nieobsadzonych przez zastępców, poinformował superintendent Tony Sanders. Dystrykt zatrudnia około 6,000 osób, w tym pracowników etatowych i niepełnoetatowych, pracowników certyfikowanych i niecertyfikowanych.

„Wolelibyśmy, aby jak najwięcej dzieci znajdowało się bezpiecznie w szkołach, ponieważ w trakcie pandemii COVID-19 z pewnością są bezpieczniejsze w szkole niż w społeczności” – powiedział Sanders. „Jesteśmy rozczarowani, że musieliśmy podjąć decyzję o zamknięciu pięciu szkół, ale mieliśmy zbyt wiele nieobsadzonych stanowisk i za mało zastępców, aby pozostawić je otwarte” – powiedział Sanders.

W liście do rodziców Sanders przeprosił za „niedogodności” spowodowane zamknięciem szkół i poinformował, że „w tych szkołach nie będzie w tym czasie prowadzone zdalne nauczanie”.

Superintendent dodał, że nauczycieli z zamkniętych szkół, którzy sami nie chorują, zostali poproszenie o dobrowolne wypełnienie stanowisk w szkołach, które pozostają otwarte.

Będziemy codziennie sprawdzać poziom zatrudnienia, podejmując decyzję, czy te lub inne szkoły będą musiały zostać zamknięte w nadchodzących dniach i tygodniach” – dodał Sanders.

Niedobory kadrowe związane z Covid-19 zmusiły również urzędników w Niles Township School District 219 do wstrzymania planów wznowienia nauczania osobistego w szkołach w tym tygodniu, a zamiast tego dystrykt przejdzie na naukę zdalną, która w ramach przerwy adaptacyjnej potrwa do 14 stycznia. Dystrykt planuje również dystrybucję posiłków do odbioru przez uczniów we wtorki i czwartki przez następne dwa tygodnie w szkołach średnich Niles North i Niles West.

Braki kadrowe w 210. dystrykcie szkolnym Lincoln-Way Community High School z siedzibą w New Lenox również skłoniły urzędników do zamknięcia budynków szkolnych i przejścia na nauczanie zdalne do piątku.

W liście do rodziców opublikowanym na stronie internetowej dystryktu urzędnicy powiedzieli, że „trudna decyzja okręgu o przejściu na nauczanie zdalne i zastosowanie planu awaryjnego dotyczącego nauki w systemie online do końca tygodnia jest tylko tymczasowym zakłóceniem nauki osobistej”.

Prawo stanowe sprzed pandemii pozwala dystryktom szkolnym stanu Illinois na korzystanie z zatwierdzonych planów e-learningu na maksymalnie pięć dni szkolnych na wypadek sytuacji kryzysowych, w tym dni śnieżnych.

Ale urzędnicy z Illinois State Board of Education poinformowali we wtorek, że okręgi szkolne nie powinny ogłaszać przerwy adaptacyjnej z powodu niedoborów kadrowych.

„Jeśli szkoła postępuje zgodnie z wytycznymi dotyczącymi noszenia maseczek, testowania oraz identyfikowania i wykluczania przypadków COVID-19 i ich bliskich kontaktów, pauza adaptacyjna nie powinna być konieczna, aby złagodzić epidemię, a uczniom najlepiej służy dalsze zapewnianie osobistego nauczania” – powiedziała nadinspektor ISBE Carmen Ayala we wtorkowym oświadczeniu.

„Proszę zauważyć, że pauza adaptacyjna oznacza tymczasowe przejście na uczenie zdalne w ramach dni obecności” – powiedziała Ayala. „Alternatywnie szkoły mogą wykorzystać dni wolne w dowolnym momencie z dowolnego powodu i odrobić te dni nieobecności później w roku szkolnym. Szkoła lub dystrykt szkolny może rozpocząć pauzę adaptacyjną ze zdalnym uczeniem się tylko w porozumieniu z lokalnym wydziałem zdrowia i zgodnie z wytycznymi lub wymaganiami takiego lokalnego wydziału zdrowia”.

Dan Montgomery, prezes Federacji Nauczycieli stanu Illinois, powiedział, że związek nadal ma nadzieję, że okręgi szkolne będą w stanie przetrwać kilka następnych tygodni oferując naukę osobistą jak największej ilości dzieci, ale w niektórych szkołach może być potrzebna nauka zdalna w perspektywie krótkoterminowej.

„Nikt nie uważa, że lepiej jest mieć zdalne nauczanie niż osobiste, a nasi nauczyciele, uczniowie i rodzice tego nienawidzą, ale być może będziemy musieli to tolerować przez około tydzień, aż uda się ograniczyć ilość nowych przypadków” – powiedział Montgomery.

Nauczyciele twierdzą, że trajektoria najnowszego wzrostu liczby wirusów prawdopodobnie trwale wpłynie na obecne niedobory kadrowe w szkołach.

„Problem dotyczy nie tylko nauczycieli, ale całego społeczeństwa” – powiedział John Burkey, dyrektor wykonawczy Large Unit District Assocaition i były kurator dystryktu 158. Huntley Community School District 158. „Wygląda na to, że wszystkich nas czeka kilka trudnych tygodni, ale wszyscy mamy nadzieję, że ten ostatni wzrost spadnie tak szybko, jak wcześniej rósł”.

jm