Coraz wyższy wskaźnik otyłości wśród dorosłych
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Z opublikowanego w tym tygodniu badania wynika, że wskaźniki otyłości wśród osób dorosłych rosną, osiągając 31.6% w Illinois. Liczby są jeszcze wyższe wśród czarnych i latynoskich populacji.

W raporcie organizacji non-profit Trust for America's Health stwierdzono, że wskaźnik otyłości wśród dorosłych w całym kraju po raz pierwszy przekroczył 40%, a brak bezpieczeństwa żywnościowego w czasie pandemii koronawirusa może narazić więcej Amerykanów na ryzyko otyłości w przyszłości.

Od 17 lat grupa publikuje raporty, w których wykorzystywane są dane z Centers for Disease Control and Preventions. Tegoroczne badanie wykazało, że w Illinois wskaźnik otyłości wynosi 40.5% wśród dorosłych czarnych mieszkańców oraz 34.6% wśród dorosłych pochodzenia latynoskiego.

John Auerbach, prezes i dyrektor generalny Trust for America's Health powiedział, że wyższe wskaźniki wśród tych grup są częściowo spowodowane tym, że wielu nie stać na zdrowsze opcje żywności, które są zazwyczaj droższe. Auerbach dodał, iż kolejnym powodem jest to, że dzielnice zamieszkiwane przez osoby o niższych dochodach mają zwykle więcej restauracji szybkiej obsługi i supermarketów niż sklepów spożywczych.

"Jedną ze sprzecznych z intuicją cech otyłości jest to, że jest ona skorelowana z ubóstwem. Im jesteś biedniejszym, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz otyły" - powiedział.

Rodziny o ograniczonych budżetach kupują najtańsze produkty spożywcze, które zwykle mają więcej kalorii, za to brakuje im wartości odżywczych.

"Wraz z rosnącym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego w wyniku Covid, więcej osób traci zatrudnienie i ma mniej pieniędzy do dyspozycji. Jest to jeden z powodów, dla których obserwujemy wzrost otyłości wraz z pogorszeniem koniunktury w gospodarce" - powiedział.

Otyłość może zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca i cukrzyca typu 2. Naukowcy badają związek między otyłością a Covid-19, ale istnieją pewne dowody na to, iż otyłość może zwiększać prawdopodobieństwo poważnych powikłań związanych z koronawirusem - czytamy w raporcie.

Auerbach powiedział, że osobiste wybory, w tym możliwość wyboru zdrowszej żywności, są ograniczone dla osób o niskich dochodach.

Stan Illinois zajął 30. miejsce wśród stanów o najwyższych wskaźnikach otyłości wśród dorosłych. Z opracowanego raportu wynika, że w skali całego kraju wskaźnik otyłości wśród osób dorosłych wyniósł 42.4%, co oznacza wzrost o 26% od 2008 roku.

JM