----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

23 października jubileusz ćwierćwiecza działalności celebrowali członkowie oraz goście Koła Dębno Podhalańskie Związku Podhalan w Ameryce Północnej. Po uroczystej mszy świętej odprawionej w klasztorze u ojców cystersów przez kapelana o. Wacława Lecha ponad 200 osób spotkało się na jubileuszowym bankiecie wydanym z tej okazji w Domu Podhalan.

Gości powitał prezes koła, a zarazem prezes Związku Podhalan w Ameryce Północnej Stanisław Sarna. Prezes przypomniał historię założonej w 1996 roku organizacji. Koło zostało założone z myślą niesienia pomocy rodzinnej wiosce, gdzie między innymi znajduje się zabytkowy kościółek zbudowany z drewna bez użycia gwoździ. Organizacja wsparła spłatę pożyczki zaciągniętej na remont Domu Podhalan. Z inicjatywy prezesa Sarny koło jest organizatorem Festiwalu „Tradycja na co dzień”. Z koła wywodzi się wiele osób, które uczestniczą w pracach całego związku. Wiceprezesem krajowym Związku Podhalan był nieżyjący już pierwszy prezes koła, śp. Antoni Plewa. Obecny prezes, który jest drugim szefem w 25-letniej historii tej góralskiej organizacji, przez jedną kadencję był wiceprezesem ds. organizacyjnych, a po wrześniowym XXX Sejmie kieruje całym związkiem. 

DSC 7446

23 października jubileusz 25-lecia istnienia celebrowali członkowie Koła Dębno Podhalańskie

„Dzisiaj z jednej strony podsumowujemy minione ćwierćwiecze naszej działalności, a z drugiej jest okazja, żeby pomyśleć o przyszłości i zaplanować, co będziemy robili w najbliższej przyszłości. Czasy mamy ciężkie, ale jestem przekonany, że tradycja góralska na ziemi amerykańskiej nigdy nie zginie. Będziemy o te tradycje dbać jak tylko długo będziemy mogli” – zakończył swoje wspomnienie prezes Sarna.

Gratulacje jubilatom złożyli obecni na bankiecie byli prezesi Związku Podhalan – Henryk Janik, Andrzej Pitoń i Henryk Mikołajczyk. Liczne gratulacje napłynęły z Polski. Grupa działaczy uhonorowana została pamiątkowymi plakietkami. W gronie gości honorowych jubileuszowych obchodów byli członkowie Zarządu Głównego oraz prezesi i członkowie licznej grupy kół. Jubileusz zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Władka Mańcorza i Zubka” oraz kapeli góralskiej.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP