Cykl spotkań z funkcjonariuszami ICE
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

ICE, czyli Urząd Celno-Imigracyjny jest organem podległym Departamentowi Bezpieczeństwa Narodowego (DHS). Formacja potocznie nazywana jest policją imigracyjną.

Jej przedstawiciele chcą w Chicago zorganizować akademię obywatelską (Citizens Academy), czyli cykl spotkań z funkcjonariuszami. Będą opowiadać o charakterze swojej pracy i działalności ICE. Główny cel jest jednak inny – chodzi przede wszystkim o obalenie setek mitów o formacji, która co do zasady ma walczyć z nielegalnymi imigrantami. Oprócz tego obywatele będą także szkoleni w zakresie taktyk obronnych i obchodzenia się z bronią palną.

„Akademia obywatelska jest okazją do zbudowania solidnych podstaw wiedzy o często niezrozumiałej misji agencji i jej działaniach. Będziemy przekazywać wiedzę i informację w sposób rzetelny i obiektywny” – przekazało w przesłanym komunikacie biuro prasowe ICE.

Wiadomo natomiast, że akademia obywatelska to program pilotażowy, który być może zostanie wdrożony na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Sama formuła prowadzenia zajęć nie jest niczym nowym, podobne kursy organizowało np. FBI. Oprócz wymiaru edukacyjnego jest jeszcze jeden – poszukiwanie przyszłych funkcjonariuszy, czego nie ukrywają organizatorzy. Przeciwko tej akcji już prostują prawnicy i demokratyczni politycy z Chicago – twierdzą, że to akcja propagandowa i ma na celu tylko i wyłącznie zastraszenie społeczności imigranckich.

„Obawiam się, że to zaproszenie może być skierowane do prawicowych bojówkarzy, którzy będą chcieli zostać samozwańczymi ochroniarzami” – powiedział Demokratyczny członek Izby Reprezentantów z Illinois, Jesus “Chuy” Garcia. W podobnym tonie wypowiedziała się burmistrz Lighfoot, która jest zagorzałą przeciwniczką ICE.

„W tym gościnnym mieście strażnicy nie są mile widziani”. W jednym z Twittów napisała: „Plan ICE, by szkolić zwykłych ludzi do zwalczania społeczności imigranckich jest wyjątkowo podły. Zawsze będziemy bronić wszystkich naszych mieszkańców…”.

Spotkania w Chicago będą odbywać się przez 6 tygodni. Pierwsze wystartuje 15 września – zaproszeni są wszyscy posiadający uregulowany status imigracyjny w Stanach Zjednoczonych. W mediach społecznościowych pojawiło się już wiele grup zniechęcających mieszkańców Wietrznego Miasta do udziału w spotkaniach organizowanych przez ICE.

FK