Czas kwarantanny okiem Julii Lepkowskiej
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Witamina C, ciężarek oraz papier toaletowy stały się głównymi atrybutami planu zdjęciowego, który pozwolił Juli Lepkowskiej z Chicago zwyciężyć w Pierwszej Zdalnej Światowej Olimpiadzie Szkół Polonijnych „Razem globalnie na kwarantannie”. Uczennica klasy siódmej w szkole im. Mikołaja Kopernika w Niles zwyciężyła w kategorii fotografia i film. Na konkurs do Irlandii wysłała trzy fotografie i krótki film o tym, jak wygląda jej nauka podczas pandemii i jak spędza czas wolny. Jej praca została wybrana przez jury z grona kilkuset nadesłanych przez uczniów z siedmiu krajów świata. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w Irlandii na początku września.

„W amerykańskiej szkole należę do klubu fotograficznego i jak moja wychowawczyni Małgorzata Zielińska z polskiej szkoły sobotniej im. Mikołaja Kopernika powiedziała mi o tym konkursie, to od razu zdecydowałam się wziąć w nim udział. Będąc w domu wraz z moją siostrą Nell bardzo dużo się uczyłam i starałam się być aktywna fizycznie. Cały czas dbałam, żeby się zabezpieczać przed zarażeniem niebezpiecznym wirusem. Stąd pomysł, żeby do zdjęcia wykorzystać produkty i przedmioty, które na co dzień były obok mnie. Wykorzystałam telefon komórkowy, którym nagrałam filmik i zrobiłam trzy zdjęcia na ten temat. Obok książek i zeszytów na zdjęciach znalazła się witamina C, papier toaletowy oraz jeden ciężarek symbolizujący moją aktywność fizyczną. Witamina C symbolizuje dbanie o odporność organizmu i zdrowie, a papier toaletowy wybrałam dlatego, że z jakiegoś niewyjaśnionego powodu stał się w tym czasie jednym z najbardziej pożądanych produktów na świecie” – powiedziała laureatka, która z wyróżnieniem zdała do lasy ósmej.

Z uznaniem o swojej podopiecznej wypowiada się wychowawczyni z polskiej szkoły Małgorzata Zielińska podkreślając wielkie zaangażowanie Juli podczas realizacji zdalnych zajęć szkolnych. „Moja uczennica Julia Lepkowska jest bardzo sumienną i miłą młodą osobą. Gdy powiedziałam jej o tym konkursie, zgodziła się bez wahania wziąć w nim udział. Był to trudny czas, bo dzieci myślami były już na wakacjach, ale Julia stanęła na wysokości zadania. Zrobiła bardzo ładne zdjęcia, nagrała film i wysłałyśmy pracę do Irlandii. Szóstego czerwca urządzono wirtualne pokoje olimpiady i dowiedzieliśmy się, że nasza uczennica zdobyła pierwsze miejsce. Jesteśmy z jej sukcesu bardzo dumni. Jako nauczyciele polonijni jesteśmy szczęśliwi, że uczymy tak zdolną i kreatywną młodzież”.

Ze szkolnych zajęć Julia najbardziej lubi historię. Dużo czyta książek o tej tematyce. Konkurs fotograficzny nie był jej pierwszą przygodą. Z sukcesem uczestniczyła w wielu innych. W swojej kolekcji nagród ma projekt plastyczny kartki do kalendarza wydawanego przez chicagowską Archidiecezję. Projekt zdobył siódme miejsce wśród dwunastu laureatów finału.

„Jestem z córki bardzo dumna. To jest ogromny sukces nie tylko Julki, ale także nas i polskiej szkoły im. Mikołaja Kopernika. Swój udział zgłosiła w ostatnim terminie i wyszło fantastycznie” – powiedziała mama laureatki Aleksandra Lepkowska. Mama jest dumna także z tego, że córka zawsze chętnie uczęszczała na zajęcia szkolne. „Sama wstawała na sobotnie zajęcia i w tej chwili tęskni za nauką, a może jeszcze bardziej za koleżankami i kolegami” – dodaje pani Aleksandra.

Szkoła im. Mikołaja Kopernika oferuje interesujące zajęcia szkolne oraz szeroki program zajęć pozalekcyjnych. Organizowane są obchody Dnia Patrona, spotkania teatralne oraz liczne konkursy i spotkania ciekawych ludzi z uczniami.

Tekst: Andrzej Baraniak

Foto: archiwum laureatki - jedna z konkursowych prac Julii Lepkowskiej