Wiosenne porządki
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Sezon wiosenny to znak, że z miejskich ulic zniknęły pługi i piaskarki, a ich miejsce zajmą zamiatarki - na chicagowskie drogi wyjadą 1 kwietnia. Dotychczas była to reguła, że właśnie tego dnia rozpoczynało się sprzątanie miejskich ulic, ale w ubiegłym roku plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa i rozporządzenie gubernatora nakazujące mieszkańcom pozostanie w domu. W związku z tym sprzątanie ulic rozpoczęło się dopiero w maju. Teraz, jak zapowiadają miejskie władze, wszystko ma iść starym trybem, i od początku kwietnia służby będą sprzątać liście i śmieci, które nagromadziły się na chicagowskich ulicach w trakcie zimy. Dla kierowców oznacza to utrudnienia związane z odpowiednim parkowaniem swoich samochodów, tak, by te nie tarasowały dróg i nie blokowały studzienek kanalizacyjnych, które czasami są przykryte jesiennymi liśćmi uniemożliwiającymi odpływ wody.

„Prosimy mieszkańców, aby pomogli nam w utrzymaniu czystości w Chicago poprzez przestrzeganie ograniczeń parkingowych związanych z zamiataniem ulic” – apelował do mieszkańców John Tully, komisarz departamentu sanitarnego.

Na niektórych ulicach znaki „zakaz parkowania” będą umieszczane przez drogowców z dwudniowym wyprzedzeniem. Komisarz Tully prosi chicagowskich kierowców o zwracanie uwagi na oznakowanie parkingów wzdłuż ulic. Na tych niepokornych będą czekały mandaty – do $60, a w ostateczności dojdzie do odholowania samochodu. To w konsekwencji najbardziej bolesne rozwiązanie, bo kara za odholowanie wynosi $150 plus dzienne opłaty za parking auta - w wysokości $20 przez pierwsze 5 dni i $35 za każdy następny dzień. Warto dodać, że w ubiegłym roku ze względu na nakaz „stay at home” miejskie władze nie karały kierowców mandatami, właściciele samochodów nie musieli się też martwić ewentualnym odholowaniem auta. Taryfa ulgowa skończyła się w lipcu ubiegłego roku – trwała trzy miesiące.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, harmonogram tras zamiatarek i podgląd ich przejazdu w czasie rzeczywistym można sprawdzać na stronie internetowej urzędu miasta – ratusz kilka lat temu uruchomił specjalną zakładkę o nazwie „Sweepertracker”. Tych informacji będą też udzielać miejscy konsultanci pod numerem telefonu 311. Oczyszczanie ulic trwa od kwietnia do połowy listopada, a służby sprzątające pracują w dni powszednie od 9 rano do 4 popołudniu. Każdego dnia po chicagowskich ulicach będzie jeździło kilkadziesiąt zamiatarek.

fk