Czemu indyk, a nie kaczka lub karp?
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Historycy nie wierzą, iż indyk był jedną z potraw podczas pierwszej fiesty z okazji święta Dziękczynienia w 1621 roku – tak przynajmniej utrzymuje Ashley Rose Young ze Smithsonian’s National Museum. Więc skąd wzięła się jego dzisiejsza popularność?

Alexander Hamilton, jeden z ojców-założycieli Stanów Zjednoczonych, powiedział kiedyś, że "żaden obywatel nie powinien powstrzymywać się przed zjedzeniem indyka w Święto Dziękczynienia”. Słowa tego męża stanu i polityka stały się rzeczywistością i według National Turkey Federation około 46 milionów indyków jest konsumowanych w to listopadowe święto.

Ashley Rose Young z National Museum of American History w Smithsonian, powiedziała w rozmowie z CNBC, że Hamilton był znany jako zwolennik i propagator pomysłu powszechnej konsumpcji indyków. „To wszystko było częścią szerszego planu, aby wprowadzić do Stanów Zjednoczonych narodową tożsamość poprzez spożywanie tego samego rodzaju żywności” - powiedziała w telewizyjnym wywiadzie Young. „Tak więc indyk, będąc rodzimym i pochodzącym z Ameryki Północnej ptakiem, naprawdę odróżniał amerykański stół od stołu brytyjskiego”.

Tak powstał mit

Historycy nie wierzą, że indyka zjedzono podczas pierwszego Thanksgiving w 1621 roku i że prawdopodobnie podawanym wówczas mięsem była dziczyzna, gęsi i kaczka. Indyk stał się mitem potężnym mitem promowanym przez literaturę i autorkę Sarę Hale, która ponad 240 lat później propagowała pomysł uczynienia Święta Dziękczynienia świętem narodowym. Prezydent Abraham Lincoln ogłosił je takim w 1863 roku.

Według Rose Young, popularność indyka podawanego wraz z dynią i żurawiną, jest wynikiem migracji z Nowej Anglii, gdzie potrawa ta była serwowana od dziesięcioleci w ramach tradycyjnych dożynek, a wraz z przenoszeniem się mieszkańców wschodniego wybrzeża na zachód i południe zyskiwała popularność w innych częściach kraju.

Poza tym popularność tego ptaka wynika również z bardziej pragmatycznych powodów. Po pierwsze, pochodził z Ameryki Północnej i był już udomowiony żyjąc na terenie gospodarstw, co było wygodne. Po drugie, w przeciwieństwie do kurczaka, ważące 15-26 funtów indyki mogą wykarmić wiele osób.

105

W tym roku kupujemy mniejsze

Producenci indyków zauważyli, że 2020 to pierwszy rok, gdy konsumenci kupują zwykle mniejsze ptaki w związku z pandemią i mniejszą liczbą gości podczas święta. Zazwyczaj sprzedaje się tyle samo dużych i małych, w tym roku jednak mniejsze ptaki są kilka razy bardziej popularne wśród kupujących.

rj