----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

19 stycznia 2022

Udostępnij znajomym:

Stany Zjednoczone doświadczają obecnie największego od ponad dekady niedoboru krwi - twierdzi organizacja Amerykańskiego Czerwonego Krzyża.

"W ostatnich tygodniach ośrodki krwiodawstwa w całym kraju zgłaszały zapasy na mniej niż jeden dzień niektórych krytycznych grup krwi - to niebezpiecznie niski poziom" - czytamy w wydanym oświadczeniu. "Jeśli dopływ krwi w kraju nie ustabilizuje się szybko, krew ratująca życie może nie być dostępna dla wszystkich potrzebujących jej pacjentów".

Połączenie zimowych wyzwań pogodowych, wzrost liczby przypadków Covid z wariantem Omikron na czele, oraz spadek ilości dawców i wolontariuszy to główne czynniki wpływające na zaistniałą sytuację.

W miesiącach zimowych zwykle obserwujemy spadek ilości krwi z powodu większej ilości zachorowań. To także czas, kiedy ludzie wyjeżdżają na święta, a szkoły i uczelnie mają zimową przerwę. Jednak obecny wzrost przypadków Covid wywarł największy wpływ i stanowi wyzwanie dla punktów krwiodawstwa w całym kraju. Wiele osób planowało oddać krew, miało umówione wizyty, a następnie nie było w stanie tego zrobić z powodu choroby czy pozytywnego wyniku testu.

Obecna sytuacja wpłynęła także na ilość personelu w placówkach Amerykańskiego Czerwonego Krzyża. Wiele wizyt zostało anulowanych z powodu braków kadrowych, a dawcy sami rezygnują, uzyskując pozytywny wynik testu na koronawirusa lub mając bezpośredni kontakt z osobą zarażoną - wyjaśnia Celena Roldán, dyrektor wykonawcza American Red Cross w Illinois, dodając, iż jest to najbardziej znaczący niedobór w ciągu ostatnich 10 lat.

Jak długo można przechowywać krew

Krew ma trwałość 42 dni, nie można jej gromadzić, a zapotrzebowanie na krew jest stałe. Dawca może oddać krew raz na 56 dni. Osoby, które chorowały na Covid-19 mogą oddać krew po 14 dniach bez objawów choroby.

Pracownicy Czerwonego Krzyża ostrzegają, że szpitale i lekarze już teraz muszą podejmować naprawdę trudne decyzje dotyczące krwi i produktów krwiopochodnych w oparciu o poziom zapasów i indywidualną ocenę pacjentów. Jeśli braki nie zostaną nadrobione, sytuacja w niektórych miejscach może stać się dramatyczna.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----