„Czuwaj, czuwaj, czuwaj”, na dobry początek
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

„Oficjalnie zamykam okres próbny i zatwierdzam następującą jednostkę pracującą przy hufcu Tatry: Gromada Zuchowa ‘Ogniste Smoki’ przy Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago” – zabrzmiał Rozkaz L. 28 Komendy Hufca „Tatry” uroczyście odczytany w minioną niedzielę przez druhnę Joannę Persak. „Dziękuję wszystkim funkcyjnym związanym z powstaniem i rozwinięciem tej jednostki.

– To naprawdę bardzo ważny moment” – powiedziała hufcowa, phm. Alexis Wagner. „Cieszę się, że harcerstwo w Chicago wciąż się rozwija, ukazując polskiej i polonijnej młodzieży ‘harcerski’ sposób na życie”.

Uroczyste odczytanie rozkazów, jakie miało miejsce na polanie w parku Bunker Hill Woods przy Caldwell Ave. w Niles na północ od Chicago, stanowiło jednocześnie oficjalne rozpoczęcie harcerskiego roku pracy. Początek harcerskiej działalności po wakacyjnej przerwie, to każdego roku doskonała okazja do spotkań nie tylko dla harcerskiej młodzieży, ale także dla dorosłych, którzy i tym razem nie zawiedli przybywając tłumnie. Oczywiście, jako że była to niedziela, nie mogło zabraknąć polowej mszy św., którą celebrował o. Tomasz Oleniacz.

Dla wielu harcerzy i harcerek pierwszy dzień pracy oznacza bardzo często otrzymanie dodatkowych funkcji (np. drużynowej, czy przybocznej), lub też uzyskanie awansu w hierarchii Hufca. I tak, dla przykładu, w tym roku w gronie harcerek, dla dwóch dziewcząt rozpoczął się oficjalny czas pracy potrzebny do uzyskania stopnia aspirantki, a niektóre drużyny prowadzone będą w tym roku przez nowe drużynowe i z nowymi opiekunkami. Jak zdołałem policzyć, stopień tropicielki otrzymało sześć dziewcząt, pionierki pięć, a dwie awansowały do stopnia samarytanki.

Głośny okrzyk „czuwaj, czuwaj, czuwaj” zamknął oficjalną część uroczystości i chwilę później na przepyszne jedzenie zapraszali wszystkich członkowie Koła Przyjaciół Harcerstwa (KPH), dbający zawsze o to, aby nikt z obecnych głodny do domu nie wrócił.

„Warto tu wszystkim przypomnieć, że termin ‘Zabawy Pokoleń Harcerskich 1949-2019’ zbliża się wielkimi krokami” – mówiła sprzedająca bilety phm. Iwona Kumpin. „Na 26. października do Chateau Ritz w Niles zapraszamy oczywiście nie tylko harcerki i harcerzy, młodych czy tych nieco już starszych, ale wszystkich, którzy cenią sobie przemiłe towarzystwo, humor, taniec i wspomnienia z minionych siedemdziesięciu lat i z milionów harcerskich przygód”. Do tego zaproszenia przyłączamy się i my!

(ab)