Czy Covid-19 zagraża noworodkom?
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

Udostępnij swoim znajomym:

Na początku tego miesiąca u chińskiego niemowlęcia zdiagnozowano zarażenie wirusem Covid-19, zaledwie 30 godzin po urodzeniu, co wzbudziło obawy dotyczące możliwego przenoszenia wirusa z kobiet w ciąży na ich nienarodzone dzieci.

Jednak nowe badanie przeprowadzone wspólnie przez Northwestern University, Wuhan University i Pekin University, wykazało, że kobiety w ciąży, u których zdiagnozowano wirusa w trzecim trymestrze ciąży, nie przenosiły go na swoje nienarodzone jeszcze dzieci.

„Nie widzieliśmy żadnych dowodów infekcji wirusowej u noworodków” - powiedział Wei Zhang, współautor badania i profesor medycyny na Northwestern University, dodając, że jeśli będą przestrzegane odpowiednie protokoły opieki oraz izolacji podczas porodu i zaraz po, kobiety, u których zdiagnozowano koronawirusa w później ciąży, powinny urodzić zdrowe dzieci.

Mimo że określił te wyniki ekscytującymi, Zhang powiedział, że mogą one nie mieć zastosowania do ciąż znajdujących się na wcześniejszym etapie. „Musimy zachować ostrożność, interpretując ustalenia” – powiedział. „Na podstawie obecnego badania nie możemy powiedzieć niczego na temat kobiet znajdujących się we wczesnej ciąży… Nie chcę wprowadzić w błąd kobiet znajdujących się w pierwszych trymestrach mówiąc im, że są bezpieczne”.

Kobiety w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży powinny skonsultować się z lekarzem, jeśli mają jakiekolwiek obawy związane z wirusem, podróżowały w rejon zainfekowanych obszarów lub miały bliski kontakt z osobami z tym terenów, twierdzi Zhang. „Te kobiety muszą być ściśle monitorowane”.

W badaniu, opublikowanym w ubiegłym tygodniu w czasopiśmie Lancet, przeanalizowano dokumentację medyczną i próbki pobrane od dziewięciu kobiet, które urodziły w Wuhan, w Chinach, po zdiagnozowaniu u nich Covid-19 w trzecim trymestrze ciąży.

Naukowcy z Wuhan University przeanalizowali próbki płynu owodniowego i krwi pępowinowej pobrane przed urodzeniem, a następnie przebadali niemowlęta pod kątem wirusa po porodzie przez cesarskie cięcie. Według badań, żadna z próbek nie wykazała dowodów na obecność wirusa. Naukowcy wyjaśniają jednak, że nie wiadomo, czy wirus może zostać przeniesiony z matki na dziecko podczas naturalnego porodu.

Według Zhanga, wykonanie cesarskiego cięcia i oddzielenie od matki, są niezbędne, aby zapewnić, iż noworodek się nie zarazi. Zhang powiedział, że klinicyści w Whuan natychmiast po porodzie zabierali noworodki od zakażonych matek i poddawali je izolacji. Wszystkie dzieci były ogólnie zdrowe.

Matki uczestniczące w badaniu miały od 26 do 40 lat i doświadczyły objawów Covid-19, w tym kaszlu i gorączki. Według Zhanga, u żadnej z kobiet nie rozwinęło się ciężkie zapalenie płuc i żadna nie zmarła w wyniku zachorowania.

Ustalenia naukowców są podobne do tych zaobserwowanych podczas wybuchu epidemii SARS w 2003 roku, kiedy nie stwierdzono, aby wirus był przenoszony z matki na dziecko podczas ciąży lub porodu.

Podczas gdy obie choroby zakaźne są koronawirusami, Covid-19 wydaje się być znacznie bardziej zakaźny, co zdaniem Zhanga oznacza, że liczba zakażonych kobiet w ciąży może być znacznie wyższa. „To poważny problem” – powiedział.

Zdaniem naukowców, którzy nadal zbierają dane i mają nadzieję na przeprowadzenie kolejnych badań za kilka miesięcy, niezbędne są dalsze badania kobiet w ciąży z Covid-19 na wszystkich etapach ciąży.

„Planujemy przeprowadzić bardziej kompleksowy przegląd retrospektywny, aby uzyskać lepszy obraz wpływu choroby na kobiety w ciąży” – powiedział Zhang.

JM