----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Niskie temperatury to okres, w którym część ludzi grzeje swoje auta przed poranną podróżą do pracy czy szkoły. Z ciepłego domu przyjemniej przejść do nagrzanego samochodu, w którym nie trzeba skrobać szyb i zgarniać śniegu. Największe problemy mają osoby nieposiadające w swoich auta ogrzewania postojowego ani systemu zdalnego odpalania. Problem nie tylko natury technicznej, czyli wyjścia na mróz i dojścia do auta. Jest jeszcze problem natury prawnej – czy odpalony samochód bez kierowcy może stać na ulicy? Odpowiedz jest krótka - nie. Celem stanowej ustawy 4782 jest ochrona zdrowia publicznego i środowiska poprzez redukcję emisji spalin.

Zakaz nie tylko w Illinois

Illinois jest jednym z wielu stanów, które wprowadziły prawo zabraniające pozostawiania pojazdów mechanicznych na chodzie bez nadzoru – stanowe prawo regulujące tę kwestię obowiązuje od 2017 roku.

"...Żadna osoba prowadząca lub odpowiedzialna za pojazd mechaniczny nie może dopuścić, aby stał on bez nadzoru, bez uprzedniego wyłączenia silnika, zablokowania zapłonu, wyjęcia kluczyka ze stacyjki, skutecznego uruchomienia hamulca i, gdy stoi na jakimkolwiek zauważalnym wzniesieniu, bez skręcenia przednich kół w kierunku krawężnika" – brzmi fragment Illinois Vehicle Code. Oznacza to, że w Illinois pozostawienie auta bez nadzoru celem np. nagrzania go, traktowane jest jako złamanie prawa i wiąże się z mandatem. Pojazd włączony za pomocą zdalnego systemu startowego nie jest klasyfikowany jako "pojazd silnikowy bez nadzoru". System zdalnego startu, czyli „remote starter system” to opcja wyposażenia nowoczesnych samochodów, którą Amerykanie coraz chętniej wybierają konfigurując nowe auto.

Mandat

W Illinois i Chicago prawo w tym zakresie działa identycznie. Podobne regulacje zostały wprowadzone m.in. w Iowa. Każda osoba, która zdecyduje się na pozostawienia auta w tych miejscach bez nadzoru, odpalone i z kluczykami w środku musi liczyć się z grzywną. Najczęstszym mandatem jest ten w wysokości $250.

Stracić można jeszcze więcej.

 Na początku 2021 roku, Departament Policji w Chicago ostrzegł mieszkańców o serii kradzieży pojazdów z pozostawionych bez opieki samochodów. Odnotowano serię kradzieży pojazdów, w których przestępcy celowali wyłącznie w pozostawione bez opieki pojazdy.

"W 14. okręgu i w całym mieście nadal dochodzi do kradzieży pozostawionych na chodzie pojazdów. Zrób małą rzecz, aby chronić siebie i swoją społeczność. Oddanie samochodu jest miłym gestem, ale... WYŁĄCZ GO I ZABIERZ KLUCZYKI!!!" – to fragment policyjnego Twitta opublikowanego w styczniu tego roku.  

fk