Czy Illinois powinno przywrócić karę śmierci?
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Czy Illinois powinno cofnąć swój zakaz stosowania kary śmierci? Ustawodawca z Illinois twierdzi, że sprawcy masowych strzelanin i usprawnienia technologiczne są dowodem na to, iż nadszedł czas, aby ponownie pozwolić prokuratorom na stosowanie kary śmierci w naszym stanie.

Ostatnia egzekucja została wykonana w Illinois w 1999 roku. Karę śmierci zniosła formalnie ustawa podpisana w 2011 roku przez byłego gubernatora Pata Quinna.

Członek Izby Reprezentantów, David McSweeney, zaproponował ustawodawstwo, które cofnęłoby środek wprowadzony przez Quinna.

„Nadszedł czas, aby twardo stawić czoła przestępczości w tym stanie” – powiedział McSweeney. „Mamy poważny problem w całym stanie. Chicago znajduje się na pierwszych stronach krajowych wiadomości, a zniesienie kary śmierci okazało się niepowodzeniem”.

McSweeney zwrócił uwagę, że prokuratorzy w Teksasie byli w stanie zastosować karę śmierci w przypadku strzelca, który dokonał masowej strzelaniny w tym stanie, zabijając 22 osoby i raniąc kilka innych.

Jednak zwolennicy, którzy pomogli skutecznie uchylić karę śmierci w Illinois, twierdzą, że nie powstrzymuje ona od popełniania przestępstwa.

„Podczas gdy przemoc z użyciem broni palnej nada nęka nasz stan, badania wykazały, że kara, w tym kara śmierci, nie zniechęca do zachowań przestępczych” – powiedziała Jennifer Voller, dyrektor wykonawczy John Howard Association. „Dopóki Illinois nie rozwiąże problemów społecznych, które przyczyniają się do wzrostu przestępczości z użyciem broni, i dopóki broń nie stanie trudniejsza do zdobycia i łatwiejsza do wyśledzenia, nie osiągniemy pożądanego rezultatu tego ustawodawstwa”.

McSweeney dowodzi, że rozwój technologii umożliwia prokuraturze wykonywanie wyroku śmierci z większą pewnością.

„Wierzę, że technologia nie tylko się poprawiła, ale pomoże zapewnić, że nie będziemy mieli błędnych wyroków skazujących” – powiedział.

Vollen nie zgadza się z tą opinią.

„Postęp technologiczny nie eliminuje możliwości popełnienia błędów i niewłaściwego skazania, błąd ludzki, warunki na miejscach zbrodni, kryminalistyka, identyfikacja podejrzanych, wspomnienia świadków i kilka innych czynników może nadal doprowadzić do niesłusznego skazania, które może zakończyć życie niewinnej osoby” – powiedziała.

Próby ponownego wprowadzenia kary śmierci były już podejmowane w przeszłości, ale nie powiodły się.

Chociaż historycznie opozycja wobec kary śmierci wywodziła się od demokratów, coraz więcej republikanów zaczęło się sprzeciwiać się najwyższej formie kary.

„Podczas sesji legislacyjnych w latach 2001-2002 sześciu republikanów w pięciu stanach sponsorowało ustawy za uchyleniem kary śmierci. Do roku 2015-2016 ponad 11 razy więcej republikanów sponsorowało ustawy o uchyleniu kary śmierci – 69 republikanów w 11 stanach” – wynika z informacji grupy Conservatives Concerned About the Death Penalty.

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: