----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Na chicagowskich autostradach jest ona z roku na rok coraz wyższa. W tym roku odnotowano ich już więcej niż w całym 2020. Ale gdy w ciągu jednego tygodnia doszło do kolejnych dwóch strzelanin ze skutkiem śmiertelnym, policja stanowa wraz z miejskimi i stanowymi agencjami transportowymi zadecydowała o instalacji kamer odczytujących między innymi tablice rejestracyjne – głównie na drogach ekspresowych w rejonie Chicago – w nadziei obniżenia przestępczości i ujęcia przestępców.

Kamery będą zlokalizowane wzdłuż autostrad na terenie metropolii chicagowskiej. W sumie 200 sztuk ma zostać zainstalowanych do końca bieżącego roku. Policja stanowa twierdzi, że kamery nie będą używane do rejestrowania drobnych wykroczeń drogowych, takich jak chociażby przekroczenie prędkości.

W lutym tego roku Departament Transportu Illinois ogłosił, że otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 12.5 miliona dolarów na instalację kamer wyposażonych w czytniki tablic, a także niezbędną obsługę teleinformatyczną, wymaganą do ich obsługi. Cały projekt ma przyczynić się m.in. do zwiększenie poziomu szeroko rozumianego bezpieczeństwa, ale nie tylko drogowego.

„Dzięki tej inwestycji obejmującej montaż kamer policja stanowa Illinois będzie mogła ustalić sprawców strzelanin na autostradach i pociągnąć ich do odpowiedzialności karnej” – powiedział gubernator J.B. Pritzker. W ubiegłym roku gubernator podpisał ustawę, która zezwoliła na instalację urządzeń. Kamery, które na chwilę są zainstalowane przy drogach ekspresowych, robią zdjęcia w niskiej rozdzielczości i nie nagrywają filmów wideo, co w większości postępowań karnych jest kluczowym dowodem. Nowe kamery mają być najpierw zainstalowane na terenie powiatu Cook, a dopiero w kolejnym etapie w pozostałych częściach stanu.

Według danych przekazanych w ubiegłym tygodniu przez organy ścigania, od początku tego roku doszło do 157 strzelanin na autostradach w rejonie Chicago. W całym 2020 roku tylko na drogach szybkiego ruchu doszło w sumie do 128 strzelanin. Dla porównania w roku poprzednim było ich ponad dwa razy mniej.

rj