----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

08 października 2021

Udostępnij znajomym:

Po odwołaniu maratonu Bank of America w Chicago w 2020 roku z powodu pandemii, wielu biegaczy z niecierpliwością czekało na tegoroczny wyścig. Okazuje się, że w tym roku mogą im nie sprzyjać warunki pogodowe, a synoptycy przewidują, że temperatura w niedzielę osiągnie 81 stopni Fahrenheita.

Meteorolog Jake Petr twierdzi, że normalna temperatura na 10 października w Chicago wynosi około 65 stopni, co sprawi, że w tym roku będzie ona znacznie powyżej normy.

Kiedy wystartuje pierwsza grupa biegaczy o godz. 7:30 rano, temperatura już będzie bliska 70 stopni. Po południu słupki na termometrach mogą przekroczyć 80 stopni.

Weterani chicagowskich biegów wciąż pamiętają ekstremalne upały, które spowodowały przedwczesne zakończenie Chicago Marathon w 2007 roku i z powodu których ponad 300 uczestników trafiło do szpitala. Jedna osoba zmarła w wyniku odwodnienia. O 11:30 organizatorzy podjęli decyzję o zakończeniu wyścigu.

Wieloletnia biegaczka i trenerka, Denise Sauriol, powiedziała, że „przeżyła” maraton w 2007 roku, kiedy temperatura osiągnęła 89 stopni. W najbliższą niedzielę pobiegnie swój 125 maraton i 26 w Chicago.

„Kiedy ćwiczymy, nasze ciało wytwarza ciepło” – powiedziała. „Zasadą biegania jest to, że niezależnie od temperatury na zewnątrz, dodajesz do tego 20 stopni”.

Dla niej idealną temperaturą do biegania jest 50-55 stopni, a wszystko powyżej 70 stopni jest już niebezpieczne dla biegaczy. Sauriol zaleca zabranie ze sobą małego woreczka Ziploc, który biegacze mogą wypełnić lodem na trasie. Przykładając lód do nadgarstków i szyi będą w stanie utrzymać niższą temperaturę ciała. Zaleca również założenie jasnych ubrań i picie dużej ilości elektrolitów przed wyścigiem.

Najważniejszym jednak celem niedzielnego maratonu powinno być jego ukończenie, a nie pokonanie zegara.

Biegnij, nie ścigaj się” – powiedziała, dodając, że oprócz wyników, celem jest również zachowanie bezpieczeństwa i trzymanie się z dala od namiotu medycznego.

Tegoroczny maraton pod względem logistycznym będzie pod kilkoma względami różnił się od poprzednich. Aby pobiec uczestnicy muszą przedstawić dowód szczepienia lub negatywnego wyniku testu na Covid, wykonanego na 72 godziny przed startem. Uczestników zachęca się do noszenia maseczek podczas startu i w namiotach, ale mogą je zdjąć podczas biegu.

Zawodnicy muszą ukończyć bieg w czasie poniżej 6 godzin i 30 minut, zgodnie z oficjalną polityką maratonu. Dane z ostatnich 10 wyścigów pokazują, że większość to robi, ale mniej więcej 1-6% zawodników potrzebuje więcej czasu – czasami o kilka godzin dłużej. Najwolniejszy czas ukończenia miał miejsce w 2011 roku, 10 godzin i 53 minuty.

Organizatorzy tegorocznego maratonu spodziewają się udziału 35,000 uczestników.

jm

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----