Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Obok odwiecznych obaw o pracę czy pieniądze, kwestie społeczno-kulturowe, w tym masowe strzelaniny, dostęp do opieki zdrowotnej i wybory prezydenckie w 2020 roku powodują obecnie największy stres dla obywateli amerykańskich – wynika z dorocznego badania „Stress in America” przeprowadzonego przez American Psychological Association (APA).

Ankieta została przeprowadzona między 1 sierpnia a 3 września i objęła 3,617 osób dorosłych w Stanach Zjednoczonych.

„Chociaż ogólny poziom stresu nie zmienił się znacząco w ciągu ostatnich kilku lat, odsetek Amerykanów, którzy twierdzą, iż doświadczają stresu w związku z konkretnymi problemami, wzrósł w ciągu ostatniego roku” – wynika z badania.

Wśród ankietowanych osób 56% dorosłych twierdziło, że wybory w 2020 roku już teraz są „znaczącym czynnikiem stresującym” – to wzrost z 52%, które uważały, że wybory prezydenckie w 2016 były stresujące. Wybory okazują się bardziej stresującym tematem dla respondentów ankiety identyfikujących się jako demokraci, w porównaniu do republikanów, o prawie 25%. W tegorocznej ankiecie wskazano również, że 69% dorosłych uznaje opiekę zdrowotną, a w szczególności jej koszty za ważny czynnik stresu. A 71% wskazało masowe strzelaniny jako najbardziej stresujące – to najczęstsze źródło stresu wśród badanych, przy wzroście o prawie 10% w porównaniu z ankietą APA z 2018 roku.

Inne wymieniane kwestie powodujące stres obejmują zmiany klimatu, imigrację, bezpieczeństwo narodowe oraz aborcje. APA stwierdziło, że obecność tych „gorących tematów” w wiadomościach nie stanowi zbiegu okoliczności, a 54% ankietowanych stwierdziło, że „chce być na bieżąco”, ale wiadomości są dla nich źródłem stresu. 39% respondentów twierdziło, że „podjęło kroki w ciągu ostatniego roku polegające na ograniczeniu śledzenia wiadomości”.

Wpływ dyskryminacji został również uznany za stresujący przez większość respondentów identyfikujących się jako członkowie mniejszości. 63% ankietowanych osób s twierdziło, że dyskryminacja uniemożliwiła im prowadzenie w pełni produktywnego życia. 64% ankietowanych dorosłych osób LGBT powiedziało to samo.

„W naszym świecie istnieje obecnie duża niepewność” – powiedział Arthur C. Evans Jr., dyrektor generalny APA w oświadczeniu towarzyszącym opublikowaniu ankiety. „Chociaż [istnieją] ważne problemy społeczne, którymi należy się zająć, wyniki wzmacniają również potrzebę prowadzenia bardziej otwartych rozmów na temat wpływu stresu i zarządzania stresem, szczególnie z grupami doświadczającymi wysokiego poziomu stresu”.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location