Czynsze w Chicago spadły o 12% w 2020 roku
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Tego lata 41-letnia Marianna Harrison zauważyła coś nieoczekiwanego na dokumencie przedłużenia umowy najmu. Zamiast dorocznego, oczekiwanego wzrostu, podobnie jak w ciągu ostatnich 12 lat, jej miesięczny czynsz w 2021 roku spadł o 50 dolarów.

„To może nie wydawać się dużo, ale szczerze mówiąc, dla mnie to naprawdę sporo” – powiedziała.

Harrison, która straciła pracę w związku z pandemią koronawirusa, będzie w stanie oszczędzić w 2021 łącznie 600 dolarów. I nie jest jedyna. W Chicago czynsze za wynajem mieszkań spadły o prawie 12% w grudniu ubiegłego roku – w porównaniu do grudnia 2019 – jak wynika z nowego raportu Apartment List, strony internetowej poświęconej wynajmom mieszkań. Średni czynsz w Chicago wynosił 1,355 dolarów rok temu – w grudniu spadł do $1,193.

Również dane witryny Zillow wykazały największy spadek rocznych cen najmu w aglomeracji chicagowskiej od czasu rozpoczęcia prowadzenia analizy czynszów w kraju w 2014 roku – ze spadkiem rozpoczynającym się w lipcu i utrzymującym się przez drugą połowę roku.

Zillow poinformowało o 2.2% spadku wysokości czynszów w rejonie Chicago w listopadzie w porównaniu z rokiem poprzednim. Uwzględniając przedmieścia, dane Apartment List, które według witryny są bardziej zbliżone do danych US Census Bureau – wykazały podobny spadek o 6%, co sugeruje, że rynki podmiejskie nie ucierpiały tak mocno, jak miasto.

Chicago znalazło się wśród miast z największymi odnotowanymi spadkami opłat za wynajem – twierdzi Rob Warnock, współautor badania Apartment List. Z powodu pandemii w droższych miastach z konkurencyjnym rynkiem pracy czynsze spadły – w wielu przypadkach po raz pierwszy od dekady.

„W wielu z tych najbardziej zaludnionych miast, tworzących najsilniejsze rynki pracy w całym kraju – jak Chicago, San Francisco, Seattle, Boston – zaobserwowaliśmy najbardziej dramatyczny spadek cen najmu w 2020 roku” – powiedział.

Chicago zajęło dziewiąte miejsce w kraju pod względem największych spadków cen wynajmu od czasu wybuchu pandemii koronawirusa w marcu. W skali kraju czynsze spadły o 1.5% na koniec 2020 roku – w porównaniu do 2019, po co najmniej trzech latach podwyżek – wynika z danych Aparment List.

Najbardziej ucierpiało San Francisco – gdzie od marca czynsze spadły o 26.7%. Nowy Jork, Waszyngton i Minneapolis również znalazły się w pierwszej dziesiątce. Ale miasta średniej wielkości, takie jak Boise, Idaho, Toledo, Ohio odnotowały wzrost czynszów do 9.7% w tym samym okresie, równoważąc średnią krajową.

Dane Apartment List wykazały także, że podmiejskie stawki najmu pozostały w większości stabilne po krótkim letnim spadku, podczas gdy największe spadki odczuły miasta.

Rynek zazwyczaj doświadcza zimowego spadku cen, ponieważ mniej ludzi decyduje się przeprowadzać w czasie zimowych miesięcy. W okresie letnim czynsze są wyższe, ponieważ studenci i absolwenci szkół wyższych szukają mieszkań na początku roku szkolnego.

Zatrzymać najemców

Wraz ze wzrostem wakatów właściciele mieszkań w Chicago robią wszystko, co w ich mocy, aby zatrzymać najemców w budynku, łącznie z obniżaniem czynszu. Niektórzy oferują nawet do pięciu miesięcy bez konieczności płacenia za wynajem w przypadku podpisania nowego kontraktu – twierdzi Ericka Rios, współzałożycielka Downtown Apartment Company, biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, które obsługuje 200 budynków w centrum miasta. Inni obniżają opłaty za złożenie wniosku, oferują bezpłatne parkingi lub usługi sprzątania oraz zachęty pieniężne dla tych, którzy szybko zdecydują się podpisać umowy.

„Myślę, że najemcy w Chicago są sprytni i zdają sobie sprawę, że mają różne opcje” - powiedział Sean Harper, który wynajmuje cztery domy w Wicker Park, West Town i Avondale i robi wszystko, co w jego mocy, aby zatrzymać obecnych najemców i, jeśli to konieczne, przyciągnąć nowych.

Harper dodał, że jego najemcy nie zgłaszali trudności w czasie pandemii i nie prosili o przerwę w dokonywaniu opłat. Ale ponieważ umowy najmu wygasają na wiosnę, mężczyzna jest gotowy, aby uwzględnić sytuację rynkową i uważa, że inni właściciele też powinni.

„Chociaż mam nadzieję, że nie będzie to konieczne, jestem przygotowany na obniżenie opłat za wynajem lub wykazanie się kreatywnością, dzięki możliwym zniżkom przy odnowieniu kontraktu” - powiedział. 

W niektórych przypadkach właściciele muszą podjąć decyzję o obniżeniu czynszu, tylko po to, aby móc wygenerować pewien dochód, co jest lepsze niż brak dochodów” – powiedział Mark Durakovic, dyrektor Kass Management Inc., zewnętrznej firmy zarządzającej nieruchomościami mieszkalnymi, która nadzoruje 10,000 rezydencji w rejonie Chicago.

W przypadku właścicieli, którzy martwią się o spłacanie kredytów hipotecznych, Durakovic uważa, że rząd musi stworzyć dostępne programy, które pomogą zastąpić utratę czynszów, aby właściciele byli w stanie utrzymać swoje nieruchomości, zarówno te pod wynajem, jak i własne miejsce zamieszkania.

Przez niektórych najemców obniżenie czynszu jest traktowane jako bardzo doceniamy akt współczucia w wyjątkowo trudnym pod względem finansów roku.

Danny Rocket, muzyk i pisarz, który mieszka w swoim mieszkaniu w dzielnicy Uptown od pięciu lat, powiedział, że właścicielka nieruchomości zdecydowała się obniżyć miesięczny czynsz o 60 dolarów dla wszystkich lokatorów na cały 2021 rok.

„Obniżenie czynszu o te 60 dolarów przywraca wiarę w ludzkość” – powiedział. „Nie musiała tego robić, a mimo to zrobiła. To była swojego rodzaju niespodzianka – że pomyślała o sytuacji tych wszystkich ludzi”.

jm