----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

05 sierpnia 2022

Udostępnij znajomym:

Powstrzymanie gwałtownie rosnących cen insuliny nie udało się jak dotąd w Kongresie, chociaż demokraci twierdzą, iż spróbują ponownie – w ramach ich pakietu gospodarczego, który koncentruje się na kwestiach zdrowia i klimatu.

W ciągu ostatnich 2 dekad cena leku wzrosła ponad trzykrotnie, zmuszając cukrzyków do płacenia tysięcy dolarów rocznie za lekarstwo ratujące życie. Demokraci rozważają ograniczenie kosztów insuliny przynajmniej dla niektórych, chociaż nie jest jasne, jak będzie wyglądać ostateczna propozycja i ilu użytkowników insuliny zostanie objętych ewentualną obniżką ceny.

Ile osób w USA używa insuliny?

Według American Diabetes Association około 8.4 miliona Amerykanów używa insuliny. Nie każdy, kto ma cukrzycę, potrzebuje insuliny, ale dla wielu jest to ważny lek. Dla ponad miliona osób z cukrzycą typu 1 regularny dostęp do insuliny jest koniecznością i bez niej po umrą.

Ludzie potrzebują insuliny, to nie jest opcja i nikt nie powinien decydować między lekami podtrzymującymi życie a jedzeniem i czynszem” – powiedział dr Robert Gabbay, główny specjalista naukowy i medyczny w American Diabetes Association.

Insulina pomaga również kontrolować poziom glukozy u pacjentów z innymi postaciami cukrzycy. Niektórzy użytkownicy insuliny racjonują lek ze względu na jego koszt i narażają się na liczne komplikacje zdrowotne.

Ile kosztuje?

Ceny są różne. Niektóre osoby korzystające z prywatnych ubezpieczeń płacą za lek setki dolarów miesięcznie. W przypadku większości beneficjentów Medicare średni koszt jednej recepty na insulinę wyniósł 54 dolary w 2020 r. – to wzrost o prawie 40% od 2007 r., wynika z badania opublikowanego w zeszłym miesiącu przez Kaiser Family Foundation. W 22 stanach dopłata za 30-dniową dawkę została ograniczona od 25 do 100 dolarów.

Koszty powodują, że niektórzy zużywają mniej insuliny niż przepisał lekarz lub odkładają wydatki na innego rodzaju opiekę medyczną.

Czemu jest tak droga?

Tylko trzech producentów — Eli Lilly, Novo Nordisk i Sanofi — produkuje insulinę, co pozwala tym firmom kontrolować znaczną część rynku.

„Historycznie podnosili ceny swoich produktów w ścisłej współpracy” – powiedział dr Jing Luo, profesor medycyny na University of Pittsburgh. „Nie było dużej presji cenowej”.

A stworzenie generycznego leku na insulinę nie było łatwe, ponieważ nowi producenci muszą rozwiązać przeszkody regulacyjne i pytania dotyczące kategoryzacji leku generycznego, dodał Luo. Insulina generyczna ma pojawić się na rynku w 2024 roku w cenie nie wyższej niż 30 dolarów za fiolkę, co może obniżyć cenę.

Przywódca większości w Senacie, Chuck Schumer, zapowiedział plany ograniczenia ceny insuliny, ale nie jest jasne, jaki będzie ten punkt cenowy i kto będzie chroniony przez ten limit cenowy.

Ograniczenie ceny insuliny będzie bardzo kosztowne

Rośnie nie tylko cena insuliny, ale także liczba osób, które ją stosują.

Według szacunków Biura Budżetowego Kongresu zaproponowany na początku tego roku dwupartyjny projekt ustawy, który ograniczałby ceny insuliny, może kosztować około 23 miliardy dolarów w ciągu następnej dekady. Podczas gdy ustawa zmniejszyłaby koszty insuliny dla wielu konsumentów, podniosłaby koszty rządowe i składki pobierane przez Medicare i prywatnych ubezpieczycieli, zgodnie z analizą urzędu.

I to jest jeden z powodów, dla których limity cenowe mogą być kontrowersyjne.

„Jeśli twoja firma ubezpieczeniowa stwierdza dobrowolnie, że nikt, kto kupuje insulinę w naszym planie, nie będzie musiał płacić więcej niż 25 dolarów, pytanie brzmi, kto płaci resztę?” - powiedział Luo. „To oznacza, że ich koszty wzrosną, a co za tym idzie – że podniosą składki na wszystkich”.

jm

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----