----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Lista powstała w oparciu o opinie lekarzy, którzy dzielą się najzdrowszymi według nich nawykami, łatwymi do wprowadzenia w życie.

Czasami zapominamy, że lekarze są tylko ludźmi i często nie dbają o siebie tak, jak powinni. Ale jedną z zalet bycia lekarzem jest to, że wiedzą, przynajmniej teoretycznie, co robić, by żyć dłużej i zdrowiej. Oto kilka rad, których warto posłuchać:

1. Spraw sobie psa

„Posiadanie zwierząt w domu to całodobowa forma terapii i dla mnie osobiście środek redukujący stres" - mówi dr Carmen Echols. „Krótko po ślubie dostaliśmy psa, który wciąż jest z nami, tak przy okazji. Po szczególnie trudnym dniu w pracy siadam na kanapie i oglądając telewizję po prostu głaszczę psa. Uważam, że ta prosta czynność jest bardzo relaksująca".

38

2. Więcej holistyki

„Opowiem o moich doświadczeniach w dziedzinie medycyny holistycznej, czego nauczyłem się od innych, dobrych lekarzy” - zaczyna dr Dean C. Mitchell, adiunkt w Touro College of Osteopathic Medicine. Po czym wylicza najważniejsze punkty:

- Formą medytacji może być chodzenie, pływanie, a nawet siedzenie – najlepiej w otoczeniu natury.

- Uważaj na dietę: głównym składnikiem posiłków powinny być rośliny. Spożywaj dużą ilość naturalnych produktów: orzechów, nasion, owoców.

- Ćwicz. Ważne jest zarówno kardio, jak i trening siłowy.

- Joga lub rozciąganie. Elastyczność jest coraz ważniejsza w miarę upływu lat.

- Trenuj umysł. Podtrzymuj sprawność umysłową poprzez podejmowanie nowych wyzwań: podróżuj, wolne co dwa miesiące świetnie działa na umysł, poza tym poznawaj nowe miejsca i słuchaj muzyki.

Te proste rzeczy naprawdę działają!

39

3. Musisz posiadać cel

„Niektóre badania wykazały, że posiadanie celu w życiu pomaga zachować zdrowie psychiczne i prawdopodobnie fizyczne oraz zapewnia długowieczność. Intuicyjnie ma to sens, ponieważ podtrzymuje to energetyczny ‘popęd’ w życiu” – mówi dr Jack J Springer, adiunkt medycyny ratunkowej z Zucker School of Medicine. „Ten cel może być intelektualny, emocjonalny, fizyczny lub duchowy. To pozwala na większe skupienie, co z kolei zmniejsza rozproszenie i marnowanie czasu na rzeczy, które mogą, na krótką metę, sprawić przyjemność, ale ostatecznie zabierają czas, który można poświęcić na bardziej korzystne, zdrowe i jeszcze bardziej satysfakcjonujące czynności”.

41

4. Idź do lekarza

„Jedną z rzeczy, jaką lekarze robią, aby żyć dłużej, jest pójście do innego lekarza!” - mówi dr Carmen Echols. „Wiele osób zakłada, że sami możemy zająć się własnymi problemami zdrowotnymi, bo posiadamy odpowiednią wiedzę, ale to nie jest najlepsze rozwiązanie. Zawsze mądrzej jest uzyskać obiektywną ocenę kolegi, gdy chodzi o zdrowie fizyczne i psychiczne”.

Female doctor holding application form while consulting patient

5. Zainteresuj się testami genetycznymi

„Dziedzina epigenetyki to obszar, na który lekarze zwracają uwagę, jeśli chodzi o spowolnienie starzenia się i zapobieganie chorobom” – mówi dr Elena Villanueva z Modern Holistic Health. „Dzięki testom genetycznym lekarze mogą odkryć swoją unikalną, zindywidualizowaną instrukcję obsługi. W ten sposób dowiadujemy się, jaki rodzaj ćwiczeń przyniesie największe korzyści, jakie wzorce snu powinni przestrzegać, czy jakie suplementy przyniosą im korzyści".

43

6. Idź na masaż

„Terapia masażem to doskonały sposób na poprawę pracy mięśni i pomoc w relaksacji” – mówi dr Allen Conrad z Montgomery County Chiropractic Center. „Nie wspominając o łagodzeniu stresu”.

44

7. Uwolnij endorfiny

„Uważam, że ćwiczenia są bardzo ważną częścią rutyny, pozwalającej kontrolować stres i zdrowie” – mówi okulista Nathan Rock. „Jako lekarze wiemy, że ćwiczenia mają wiele korzyści, w tym promowanie zdrowia układu krążenia i równoważnie nastroju poprzez uwalnianie endorfin. Osobiście przekonałem się, że ćwiczenia zarówno przed, jak i po pracy - o ile to możliwe - pomagają przygotować się do wyzwań dnia oraz uwolnić od stresu pod jego koniec".

Nathan Rock lubi rano jogę, wieczorem kardio i ćwiczenia siłowe. Poza tym nalega, by nie lekceważyć potęgi ćwiczeń z innymi, co bardzo motywuje do wysiłku.

46

8. Wysypiaj się

„Jako 49-letni lekarz staram się robić kilka rzeczy, aby żyć zdrowiej i dłużej. Wystarczająca ilość snu jest kluczowa i staram się spać co najmniej 6 godzin na dobę” – mówi dr Monique May, lekarz, przy czym zaznacza, że większość zdrowych, dorosłych ludzi potrzebuje go od 7 do 9 godzin na dobę.

47

9. Ogranicz spożycie mięsa

„Właściwe odżywianie jest kluczem, więc włączyłem do swojej diety więcej owoców i warzyw, zmniejszając spożycie mięsa” – mówi dr May. „Jednak nadal muszę od czasu do czasu zjeść soczystego burgera!”.

48

10. Poznaj niebezpieczeństwa nadwagi

„Istnieje tak wiele chorób, które pojawiają się wraz ze wzrostem masy ciała, że utrzymanie prawidłowej wagi ma kluczowe znaczenie dla długowieczności” – mówi dr Thanu Jey, dyrektor kliniki w Yorkville Sports Medicine Clinic. „Dodatkowa waga powoduje również znaczne obciążenie stawów, wywołując wcześniejsze problemy, jak zapalenie i zniszczenie stawów i ścięgien".

50

11. Rozciągaj się

„Rozciąganie mięśni pomaga zachować elastyczność i mobilność, co zapobiega wielu urazom” – mówi dr Jay. „Rozciąganie polepsza krążenie, zdrowie stawów, mobilność, równowagę i wiele więcej rzeczy, które pomogą ci żyć dłużej i szczęśliwiej”.

51

12. Więcej tlenu!

„Korzystam z komory hiperbarycznej, która zwiększa wchłanianie tlenu poprzez podniesienie ciśnienia atmosferycznego” – mówi dr Rudy Gehrman, dyrektor wykonawczy DC i założyciel Physio Logic NYC. „Pomaga to tworzyć nowe naczynia krwionośne, zasadniczo umożliwiając dostarczanie tlenu do obszarów w tlen ubogich. Może zmniejszać stany zapalne i przyspieszać gojenie. Te zabiegi mogą również pomóc układowi odpornościowemu w zabijaniu szkodliwych bakterii i wirusów. Mówiąc prościej, najszybszy sposób na zabicie człowieka (poza urazem) to wyczerpanie jego tlenu. Czy jest lepszy sposób na odwrócenie oznak starzenia niż wtłaczanie tlenu na poziomie komórkowym do całego ciała?!”.

52

13. Gorące i zimne prysznice

„Trzy, cztery razy w tygodniu stosuję taką terapię całego ciała. Gorąca kąpiel dla podniesienia temperatury, a następnie lodowaty prysznic" – mówi dr Rudy Gehrman. „Ten proces stymuluje układ limfatyczny, który jest odpowiedzialny za przenoszenie stanu zapalnego, powodując ruch zastałych płynów w organizmie”.

53

14. Tańcz

„Taniec towarzyski jest moją pasją od czasów studiów na Harvardzie i MIT, kiedy należałem do klubów tanecznych” – mówi dr Ming Wang, okulista z Nashville. „Tańczę do dziś co tydzień i uczestniczę w lokalnych i regionalnych mistrzostwach. Uważam, że jest to świetny sposób na relaks, złagodzenie stresu, a także pozostanie aktywnym”.

73

To pierwsza cześć listy złotych porad, dzięki którym nasze życie może być dłuższe, zdrowsze i szczęśliwsze. Na drugą część zapraszamy już jutro.

rj