Dobre wiadomości
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Nagłówki gazet i serwisy informacyjne pełne są złych wiadomości na temat rozprzestrzeniającego się wirusa wywołującego chorobę Covid-19. W tym zalewie wywołujących depresję informacji warto poszukać czegoś, co może nam choćby na chwilę poprawić humor. Oto garść doniesień, które budzą promyk nadziei. Choć nie są one w pełni sprawdzone, czasami niekompletne, może już nieaktualne, to na chwilę wprowadzają nieco spokoju.

- Większość osób z COVID-19 wraca do zdrowia. Szacuje się, że 98-99% osób zakażonych nowym koronawirusem wyzdrowieje. Niektórzy ludzie nie mają żadnych objawów. I chociaż tysiące ludzi zmarło, ogólna śmiertelność wynosi około 1-2% (a może nawet mniej), znacznie mniej niż MERS (około 34%), SARS (około 11%) lub Ebola (90%), choć wciąż jest 10–20 krotnie wyższa niż śmiertelność sezonowej grypy (0.1%).

- Z około 80,000 osób chorych na COVID-19 w Chinach, ponad 70% wyzdrowiało i zostało już wypisanych ze szpitali – donosiła Światowa Organizacja Zdrowia już w zeszłym tygodniu.

- W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że Chiny zamknęły ostatni z tymczasowych szpitali. Spadająca liczba nowych zachorowań sprawiła, że nie są one już potrzebne.

- Naukowcy odkryli, w jaki sposób nowy koronawirus przenika do ludzkiej komórki, co znacznie ułatwi naukowcom znalezienie leków i szczepionek do walki z wirusem.

- Zespół kanadyjskich naukowców wyizolował i wyhodował kopie koronawirusa, co pomoże w opracowaniu lepszych testów, metod leczenia, czy szczepionek.

- Kilka krajów pracuje nad szczepionkami. Chiny testują pięć różnych twierdząc, że już w przyszłym miesiącu mogą być one poddane badaniom klinicznym i gotowe do wykorzystania w sytuacjach awaryjnych. Chociaż prawdą jest, że stworzenie bezpiecznej szczepionki dla ogółu społeczeństwa zabierze co najmniej 12–18 miesięcy, to zgodnie z chińskim prawem mogą one zostać wcześniej zastosowane w nagłej potrzebie, jeśli korzyści przewyższają ryzyko – donosi New York Post .

- Badania kliniczne szczepionki w USA są już w toku. Kaiser Permanente pod nadzorem Health Research Institute w Seattle ma nadzieję potwierdzić bezpieczeństwo szczepionki Moderna przed jej masową produkcją.

- Izraelscy naukowcy bliscy są opracowania szczepionki do walki z nowym koronawirusem - poinformowała minister nauki i technologii tego kraju, Ofir Akunis. Szczepionka może być gotowa w ciągu kilku tygodni i dostępna w okresie 90 dni.

- Gorzelnie w całych Stanach Zjednoczonych produkują własne środki do dezynfekcji rąk i dzielą się nimi za darmo z najbardziej potrzebującymi instytucjami, jak szpitale i domu opieki. Ostatnio do akcji włączył się Anheuser-Bush, producent popularnego Budweisera.

- Zanieczyszczenie powietrza gwałtownie spadło w miastach o dużej liczbie poddanych kwarantannie osób. Wody Wenecji są czyste. Analitycy z Washington Post zauważyli drastyczny spadek emisji gazów cieplarnianych w Europie. Chociaż nie jest to wygodne dla kraju pustoszonego przez koronawirus, podkreśla to wpływ, jaki ludzie wywierają na środowisko.

„Oczekuję, że zanieczyszczenie spadnie jeszcze bardziej, gdy cząsteczki w atmosferze zostaną albo rozproszone, albo wchłonięte” - powiedział Emanuele Massetti z Georgia Tech University, który studiował politykę klimatyczną Włoch - „Za kilka dni ludzie będą cieszyć się najczystszym powietrzem w północnych Włoszech od kilkudziesięciu lat”.

- Badacze z Johns Hopkins twierdzą, że przeciwciała uzyskane od byłych, ozdrowiałych już pacjentów z koronawirusem, mogą pomóc w ochronie osób zagrożonych. Leczenie, które można relatywnie łatwo i dosyć szybko zastosować w nagłych przypadkach może pomóc chronić zagrożonych ludzi przed wirusem.

„Wdrożenie tego nie wymaga badań” - mówi immunolog Arturo Casadevall - „Może zostać wdrożone w ciągu kilku tygodni, ponieważ opiera się na standardowych praktykach stosowanych w bankach krwi.”

Poza tym japońska firma farmaceutyczna jest bardzo bliska uzyskania zgody na ten typ leczenia.

- Liczba przypadków wyzdrowień w Korei Południowej zaczyna przewyższać liczbę nowych zarażeń. Tendencja ta, zaobserwowana kilka dni temu, daje wszystkim nadzieję, że z Covid-19 można walczyć.

Pamiętać jednak należy o środkach zastosowanych przez ten kraj, które dopiero zaczynają być stosowane w innych częściach świata. Poza tym społeczeństwo Korei Płd. jest bardzo młode i zdrowe.

- Naukowcy z Australii ustalili, w jaki sposób układ odpornościowy organizmu walczy z nowym koronawirusem. Badania opublikowano we wtorek w czasopiśmie Nature Medicine. Współautorka badania to prof. Katarzyna Kędzierska.

- Ludzie się jednoczą i pomagają sobie.

Młodzi ludzie robią zakupy osobom starszym i chorym, często sobie obcym. Restauracje i bary zamiast lamentować starają się wykorzystywać dostępne im środki pomagając potrzebującym. Sportowcy i działacze organizują zbiórki pieniędzy na pomoc pracownikom stadionów. Uber Eats nie pobiera opłat za dowóz od ponad 100,000 restauracji. Zawodowi piłkarze bawią telewidzów grając w piłkę w grze FIFA20. Bill Gates przeznacza kolejne miliony dolarów na przyspieszenie prac nad lekarstwem na koronawirusa.

To tylko kilka przykładów, jest ich więcej.

- Metro Health Medical Center z Cleveland opracowało test na koronawirusa, który daje wyniki w ciągu dwóch godzin, a nie dni. Chociaż liczba tych testów jest ograniczona i służy na razie wyłącznie najbardziej chorym w szpitalu, to jest to znaczący krok w kierunku ekspansywnego testowania nowego koronawirusa.

- Japoński lek na grypę favipiravir okazał się skuteczny w leczeniu nowego koronawirusa – donosi Zhang Xinmin, urzędnik chińskiego ministerstwa nauki i technologii. Lek znajdujący się na etapie badań klinicznych przyniósł zachęcające wyniki podczas w Wuhan i Shenzhen z udziałem 340 pacjentów – poinformował The Guardian.

„Jest w miarę bezpieczny i jest wyraźnie skuteczny w leczeniu” - powiedział dziennikarzom Zhang.

- 103-letnia Chinka całkowicie wyzdrowiała z COVID-19. Po 6 dniowym leczeniu odzyskała zdrowie i opuściła szpital. Lekarze zwracają uwagę, że pomimo bardzo podeszłego wieku nie cierpiała na żadne inne schorzenia.

RJ

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: