----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Spoglądając na serwisy informacyjne i słuchając codziennych wiadomości w mediach można dojść do wniosku, że nic dobrego wokół nas nie dzieje się.

Nic bardziej mylnego. Wiadomości o pozytywnym zabarwieniu zawsze było wiele, jednak od lat coraz bardziej brakuje chęci do ich przekazywania. Przykładem może być fakt, iż w latach 90-tych, kiedy wskaźniki zabójstw w Stanach Zjednoczonych spadły o 42 procent, liczba relacji telewizyjnych dotyczących morderstw wzrosła aż o 700%.

Powód jest prosty, dobre wiadomości nie wzbudzają aż tak wielkich emocji, by zatrzymać nas przy telewizorze czy stronie internetowej na tyle długo, by zauważyli to sponsorzy.

Jednak od czasu do czasu warto podnieść głowę i rozejrzeć się w poszukiwaniu pozytywnych informacji.

Na przykład w USA, kraju naznaczonym zamieszaniem powyborczym, też można było znaleźć kilka informacji o pozytywnym zabarwieniu.

Choćby to, że pewien student

zebrał 30,000 dolarów na cele charytatywne

sprzedając pizzę domowej roboty. Ben Berman z University of Pennsylvania zaczął robić pizzę domowej roboty na początku pandemii, aby polepszyć humor swym przyjaciołom. Ze sznurka i drewnianych kół zbudował system dostarczania kawałków pizzy w papierowych torebkach ze swego okna w akademiku do znajomych. Chcąc zrobić więcej, uruchomił Good Pizza PHL i poprosił swoich znajomych o darowizny na Venmo w zamian za przekąski. 27-latek za składniki płaci z własnej kieszeni, a 100 procent darowizn trafia do trzech organizacji charytatywnych, które pomagają w walce z głodem i bezdomnością.

„Przed świętami osiągnęliśmy 30,000 dolarów!” – poinformował w grudniu na Instagramie. „Moim nowym celem jest ciągłe dodawanie zer do tej liczby”. Jego pizzeria wciąż działa i ma się doskonale.

Słyszeliście może o Khiley Braxton?

Nie? Jeśli potrzebujecie inspiracji, czytajcie dalej.

Ta uwielbiająca lakier do paznokci

10-latka stworzyła własną linię produktów dla dzieci.

Młoda mieszkanka Long Beach w Kalifornii z powodu pandemii nie mogła wybrać się z rodziną na planowane wcześniej wakacje. Po rozmowie z mamą zadecydowała, że wykorzysta odłożone na ten cel pieniądze na założenie wymarzonej firmy zajmującej się tworzeniem lakierów do paznokci. Początkowo miała to być zabawa, ale szybko zamieniło się w poważny biznes.

Firma Sissy B. Nails oferuje dziś 18 różnych kolorów lakierów do paznokci, a Khiley nadaje im nazwy samodzielnie. Wszystkie są przyjazne dla dzieci - na bazie wody, bezzapachowe i wolne od toksyn.

Kolejna historia pokazuje, że w trudnych czasach też potrafimy się dzielić. Z okazji nadejścia Nowego Roku lojalna klientka zostawiła pracownikom Miami Squeeze - ulubionego baru z sokami –

napiwek w wysokości 2021 dolarów.

1 stycznia stała klientka przyszła do baru z sokami i restauracji ze zdrową żywnością w North Miami Beach i złożyła zamówienie na $71.84. Kiedy podpisała rachunek, okazało się, że zostawiła napiwek w wysokości $2021 oraz notatkę: „Szczęśliwego Nowego Roku! Zawsze uwielbiam tu przyjeżdżać”.

Poprosiła tylko, aby napiwek został podzielony między wszystkich, którzy pracują w Miami Squeeze, w wyniku czego każdy pracownik otrzymał prawie 100 dolarów.

Warto zwrócić uwagę na miasto Newark w stanie New Jersey. Tamtejsze władze poinformowały właśnie, że w 2020 r. lokalna

policja nie oddała ani jednego strzału.

Policja w Newark i urzędnicy miejscy twierdzą, że to zasługa programu szkoleniowego z zakresu deeskalacji przemocy. Newark, podobnie jak wiele innych miast w kraju, był świadkiem marszów, protestów i prób łamania prawa. Kilkukrotnie protesty te dotyczyły brutalności policji.

Chociaż rok 2020 był stresujący, tamtejszy dyrektor ds. bezpieczeństwa publicznego, Anthony Ambrose, napisał w oświadczeniu: „Nasze szkolenie odegrało ogromną rolę w tym, że w Newark nie było przemocy podczas tegorocznych protestów po zabójstwie George'a Floyda. Społeczność i policja pracowały razem, aby zapewnić, że mieszkańcy spoza Newark, którzy przybyli tutaj, aby protestować, nie zainicjowali żadnej przemocy w naszym mieście”.

83

Ogólna przestępczość spadła tam o 6%, a policjanci odzyskali 496 sztuk nielegalnej broni palnej, co stanowi 7% wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Czyż to nie pozytywna wiadomość?

W przyszłości będziemy przekazywać podobnych więcej.

rj