Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Szkoła może być trudna dla dzieci cierpiących na nadwagę lub otyłość. Często spotykają się z szykanami i prześladowaniem. Ten rodzaj nękanie może prowadzić do długotrwałych konsekwencji – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Pediatric Obesity.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniformed Services University of the Health Sciences oraz National Institute of Health, wykazało, że wyśmiewanie dzieci ze względu na ich wagę, jest związane z większym przyrostem masy ciała w dorosłym życiu i że im bardziej dzieci były prześladowane, tym więcej mogą przybrać na wadze.

„Jest tak szkołą myślenia, która twierdzi, że dokuczanie w związku z wagą, może mieć motywujący wpływ na młodzież” – powiedziała autorka badań, Natasha Schvey, adiunkt psychologii medycznej i klinicznej na Uniformed services University. „To badanie dowodzi, że to nie tylko nieprawda, ale że dokuczanie może przyczynić się do większego przyrostu masy ciała z biegiem czasu”.

Aby ocenić związek między nękaniem, a przyrostem masy ciała, naukowcy zbadali przypadki 110 dzieci i nastolatków (średni wiek wynosił 12 lat), którzy albo sami mieli nadwagę albo dwoje rodziców z nadwagą. Posiadanie rodziców z nadwagę klasyfikuje dzieci jako zagrożone nadwagą lub otyłością w późniejszym życiu.

Podczas pierwszej wizyty poproszono dzieci o zgłoszenie, czy były wyśmiewane ze względu na swoją wagę. Wśród uczestników z nadwagą aż 62% stwierdziło, że przynajmniej raz spotkało się z dokuczaniem ze względu na masę, podczas gdy 21% uczestników z grupy ryzyka zgłaszało, że tak było.

Naukowcy kontynuowali współpracę z dziećmi przez okres około 8.5 lat, a niektórymi nawet 15 lat.

Bez względu na to, czy cierpieli na nadwagę na początku badania czy też nie, ci, którzy zgłosili nękanie, średnio zwiększyli swoją masę ciała o 33 procent i o 91% rocznie poziom tkanki tłuszczowej, niż ich rówieśnicy, którzy nie doświadczyli wyśmiewania.

Schvey ostrzega, że badanie miało charakter obserwacyjny i nie mogło bezpośrednio określić przyczyny i skutku. „Można jednak powiedzieć, że prześladowanie ze względu na wagę, było istotnie powiązane z przyrostem masy ciała wraz z biegiem czasu” – powiedziała.

Inne badania wykazały, że stygmatyzacja związana z nadwagą lub otyłością przyczynia się w znacznym stopniu do negatywnych skutków zdrowotnych, w tym zwiększonego niezadowolenia z własnego ciała, co może prowadzić do niezdrowych mechanizmów radzenia sobie z jedzeniem, między innymi napadów objadania się (jedzenie kompulsywne).

Dokuczanie może także prowadzić do zwiększonego poziomu kortyzolu, hormonu stresu, który może stymulować apetyt i zwiększać ryzyko depresji i lęku, które przyczyniają się do zaburzeń jedzenia. Może to również sprawić, że dzieci będą niechętnie nastawione do aktywności fizycznej i zajęć sportowych czy gimnastycznych, gdzie narażone są na żarty ze swojego rozmiaru.

Osoby dotknięte nadwagą lub otyłością ponoszą duży ciężar stygmatyzacji i wstydu w Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach – twierdzi Stephen Pont, profesor pediatrii na University of Texas, który pracuje z pacjentami dotkniętymi nadwagą lub otyłością.

„W świecie zachodnim wstyd jest bardzo powszechny” – powiedział. „Ludzie, którzy są więksi, są często wyśmiewani w kreskówkach, w programach rozrywkowych i reklamach. Czasami ma to pozytywny wydźwięk, ale kiedy rozmawiamy z naszymi pacjentami, mówią, iż to sprawia, że czują się źle”.

Jednak w przeciwieństwie do wielu innych badań, nowe badanie wykazało, że bycie prześladowanym ze względu na wagę w kluczowym okresie dzieciństwa, wpływa na masę ciała w przyszłości w iw dorosłym życiu.

„Naprawdę uważam, iż jest to obszar, który wymaga większej uwagi” – powiedziała Rebecca Puhl, zastępca dyrektora Rudd Center for Food Policy & Obesity na University of Connecticut). „To przyczynia się do złego stanu zdrowia”.

Puhl zauważa również, że odkrycie, iż 60 procent dzieci z nadwagą spotkało się z prześladowaniem, pokazuje, jak powszechne jest to zjawisko wśród młodzieży. „Pokazuje nam to, iż musimy wykonać lepszą pracę chroniąc młodzież przed dokuczaniem ze względu na wagę” – powiedziała.

Na przykład, podczas gdy większość szkół publicznych w USA stosuje politykę przeciwdziałania zastraszaniu (anti-bullying), wiele z nich nie określa przepisów dotyczących dokuczania i prześladowania opartego na wadze.

Wsparcie rodziców w podejmowaniu działań przeciwko dokuczaniu ze względu na wagę, jest wysokie – w innym badaniu przeprowadzonym przez Puhl, co najmniej 81 procent rodziców poparło politykę szkolną dotyczącą tego rodzaju nękania.

Nie tylko rówieśnicy, ale także rodzice, nauczyciele, a nawet pracownicy służby zdrowia dokuczają dzieciom na temat ich wagi – czytamy w raporcie. Jeśli te dorosłe osoby naprawdę poważnie podchodzą do tematu pomocy dzieciom z otyłością lub nadwagę, twierdzi Puhl, powinny znaleźć sposoby na ograniczenie prześladowania i uczyć dzieci strategii radzenia sobie z nimi, kiedy już się zdarzają.

„Klinicyści i pediatrzy muszą zwracać uwagę na ten problem” – mówi Puhl.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location