----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Biznesmeni z Wheaton, Dave Ruggles i Eric Brown, byli jednymi z organizatorów wiecu pod hasłem "We Stand for the Students", który odbył się we wtorek w Memorial Park w Wheaton. Ponad 1,000 osób pojawiło się na miejscu domagając się wznowienia nauki osobistej w szkołach i otwarcia jesiennego sezonu sportowego.

Rodzice uczniów z Wheaton Warenville Unit District 200 zorganizowali demonstrację, aby zwiększyć presję na systemy szkolne i umożliwić powrót do nauki bezpośredniej, pomimo tego, iż ilość przypadków koronawirusa nadal rośnie w większości regionu, szczególnie wśród młodych ludzi. Powiat DuPage zarejestrował ponad 1,300 nowych zachorowań w ciągu ostatnich 14 dni. Wiec przyciągnął uczestników nawet z tak odległych miejsc, jak Mokena, Orland Park, Western Springs i Huntley.

Wraz z uczniami, niektórymi nauczycielami i trenerami, rodzice opowiadali się za ponownym otwarciem klas, argumentując, iż utrata interakcji społecznych w szkołach szkodzi emocjonalnemu, psychicznemu i społecznemu rozwojowi ich dzieci.

"Każdy rodzic może ci powiedzieć, że nie jest dobre dla dzieci wpatrywanie się w ekran przez 25 godzin tygodniowo" - powiedziała jedna z obecnych na miejscu matek. "To nie jest dobre dla dzieci, nie jest dobre dla nauczycieli i tego, co robią najlepiej".

Tydzień po rozpoczęciu roku szkolnego, rodzice z Dystryktu 200 zwrócili uwagę na przepaść cyfrową ujawnioną przez konieczność nauki zdalnej i towarzyszące temu problemy techniczne.

Nastolatki, które wzięły udział w proteście, wyrażały frustrację, iż uczniowie prywatnych szkół oraz ci w okolicznych stanach mogli wrócić zarówno na zajęcia, jak i boiska.

"Dla niektórych uczniów szkoła jest jedynym miejscem, w którym czują się bezpiecznie i komfortowo" - powiedział jeden z uczniów.

Obecny na wydarzeniu nauczyciel i trener piłki nożnej powiedział: "Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu międzyludzkiego. Jak dotąd, ostatni tydzień nauki był moim największym rozczarowaniem w karierze nauczyciela".

Przywrócenie rozgrywek sportowych

3 września urzędnicy stanu Michigan znieśli zakaz organizacji wydarzeń sportowych. Stowarzyszenie Michigan High School Athletic Association przywróciło rozgrywki footballowe i inne sporty jesienne. Następnego dnia Louisiana High School Athletic Association ogłosiło wznowienie rozgrywek footballowych w stanie od 8 października. Kolorado rozważa zrobienie tego samego. Czy Illinois będzie kolejnym stanem, który dołączy do listy?

Kwestie zdalnej edukacji zajęły większość 45-minutowego wiecu w Wheaton, ale zapotrzebowanie na rozgrywki sportowe również wywołało silną reakcję zebranych.

"To, co wydarzyło się w Michigan, Luizjanie i Kolorado, napawa nas optymizmem" - powiedział Ruggles przed wiecem.

Illinois High School Association zmieniło swój harmonogram z powodu pandemii koronawirusa. Rozgrywki footballu, siatkówki i piłki nożnej zostały przeniesione z jesieni na wiosnę.

Craig Anderson, dyrektor wykonawczy IHSA, powiedział, że wciąż rozpatrywane są wszystkie możliwości.

"Nadal prowadzimy rozmowy z przywódcami stanowymi na temat bezpiecznego wznowienia wszystkich rozgrywek sportowych i działań IHSA" - poinformował w oświadczeniu. "Rozumiemy, iż wielu ludzi pragnie jak najszybciej wznowić rozgrywki sportowe w szkołach średnich, ale szanujemy również fakt, iż konserwatywne podejście naszego stanu pomogło Illinois osiągnąć niższy wskaźnik pozytywności na Covid-19. Zachęcamy wszystkich zaangażowanych w ten wiec do zachowania bezpieczeństwa, zdrowego rozsądku i szacunku".

JM