Donald Trump nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Prezydent Stanów Zjednoczonych został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla 2021 przez norweskiego polityka. Christian Tybring-Gjedde, członek norweskiego parlamentu z ramienia skrajnie prawicowej Partii Postępu, powiedział, że Trump powinien być brany pod uwagę ze względu na jego pracę "na rzecz pokojowego porozumienia między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Izraelem, które otwiera możliwości pokoju na Bliskim Wschodzie".

"Bez względu na to, jak Trump zachowuje się u siebie i co mówi na konferencjach prasowych, ma absolutną szansę na zdobycie Pokojowej Nagrody Nobla" - powiedział Tybring-Gjedde w rozmowie z Associated Press.

Polityk był także jednym z dwóch norweskich prawodawców, którzy nominowali Trumpa do tej nagrody w 2018 roku za jego wysiłki na rzecz pojednania między Koreą Północną i Południową.

Każdy krajowy ustawodawca może nominować kandydata do Pokojowej Nagrody Nobla. Proces rozpatrywania kandydatów i przyznawania nagrody odbywa się w Norwegii, w przeciwieństwie do innych Nagród Nobla, przyznawanych w sąsiadującej Szwecji. Nominacje należy przesłać do Norweskiego Komitetu Noblowskiego do 1 lutego.

"Teraz należy mieć nadzieję, że Komitet Noblowski będzie w stanie wziąć pod uwagę to, co Trump osiągnął na arenie międzynarodowej i nie potknie się o istniejące uprzedzenia wobec prezydenta USA" - powiedział Tybring-Gjedde.

Christian Tybring-Gjedde w rozmowie z Fox News przyznał, że "nie jest wielkim zwolennikiem Trumpa. "Myślę jednak, że zrobił więcej, by stworzyć pokój między narodami, niż większość innych nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla. Komisja powinna przyjrzeć się faktom i osądzić go na podstawie faktów, a nie tego, jak czasami się zachowuje".

Laureata Pokojowej Nagrody Nobla wybiera pięcioosobowy Komitet Noblowski powoływany przez norweski parlament. Zwycięzca zostanie ogłoszony dopiero w październiku przyszłego roku.

JM