Kim jest Jill Biden?
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Prezydentem Stanów Zjednoczonych został Joe Biden. Jeszcze nieoficjalnie, ale zwycięstwo w Pensylwanii zapewniło mu głosy minimum 270 elektorów. Do Białego Domu wprowadzi się w przyszłym roku, ale nie sam. Będzie mu towarzyszyć pierwsza dama. Kim jest i co wiadomo o Jill Jacobs-Biden?

Relacja

Jest drugą żoną prezydenta elekta Joe Bidena. Pierwsza, razem z córką zginęła w wypadku samochodowym w 1972 roku. Joe, młody senator samotnie wychowujący dwójkę chłopców - którzy wypadek przeżyli - poznał Jill kilka lat później. Randkę w ciemno zorganizował brat Joe Bidena. Zaiskrzyło, ale polityk oświadczał się pięciokrotnie, finalnie para pobrała się w 1977 roku w Nowym Jorku. Joe i Jill mają wspólne dziecko – córkę Ashley, projektantkę mody i aktywistkę urodzoną w 1981 roku.

Jill Biden w latach 2009-2017 pełniła funkcję „drugiej damy”, podczas gdy Joe Biden był wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych za czasów Baracka Obamy. Adres 1600 Pennsylvania Ave. jest jej więc dobrze znany. Amerykańscy dziennikarze nazywają ją zdecydowaną i przebojową. Wspierała swojego męża na każdym etapie kampanii wyborczej - niektórzy twierdzą, że w wygranej Joe Bidena dużą rolę odegrała właśnie jego żona. Sprawnie odpowiada na pytania dziennikarzy. Nie odpowiada natomiast na zaczepki, także te ze strony… Donalda Trumpa.

Młodość i kariera zawodowa

Urodziła się w 1951 roku w Hammonton w stanie New Jersey. Pochodzi z rodziny o włoskich korzeniach. Jill Biden to doktor nauk humanistycznych, a jej cała kariera zawodowa związana jest ze światem nauki. Studiowała na University of Delaware, West Chester University oraz Villanova University. Od ponad 10 lat jest profesorem – wykładowcą akademickim na Northern Virginia Community College. Gdy Joe był wiceprezydentem, Jill nadal kształciła studentów – nie zmieni się to także teraz, bo przyszła pierwsza dama już zapowiedziała, że nie porzuci kariery dydaktycznej.

„Od najmłodszych lat wiedziałam, że chcę własnych pieniędzy, własnej tożsamości i własnej kariery” – powiedziała w jednym z wywiadów Jill Biden.

Działalność charytatywna

Jill Biden jest dobrze zorientowana w sprawa gospodarczych i bieżących wydarzeniach politycznych. Niezależnie od kariery swojej i męża, od kilkunastu lat wspiera różnego rodzaju akcje charytatywne i społeczne.

Razem z Michelle Obamą założyła Joining Forces - organizację, która wspiera weteranów wojennych i ich rodziny. To nie jedyne inicjatywy, w które zaangażowała się Jill Biden, a kilka innych organizacji stworzyła razem z mężem. Para prezydencka 2017 roku założyła fundację Biden Foundation, której celem było m.in. zapobieganie przemocy wobec kobiet, czy walka o równe prawa osób LGBTQ. Niedługo później powstała fundacja Biden Cancer Initiative, zajmująca się walką z chorobami nowotworowymi. Bidenowie zaangażowali się w prace nad lekiem na raka, wspierają też badania zmierzające do wczesnego wykrywania nowotworów. Fundacja powstała po śmierci Beau Bidena. Syn prezydenta elekta z pierwszego małżeństwa zmarł w 2015 roku na raka mózgu.

fk