----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

26 kwietnia 2022

Udostępnij znajomym:

Średnia prognozowana długość życia mieszkańców Chicago spadła o prawie dwa lata w pierwszym roku pandemii - to jeden z największych spadków, jakie kiedykolwiek odnotowano. Najbardziej ucierpieli Afroamerykanie i Latynosi - poinformowali w poniedziałek miejscy urzędnicy ds. zdrowia publicznego.

"COVID zebrał straszliwe żniwo na zdrowiu i samopoczuciu mieszkańców naszego miasta, szczególnie tych, którzy mają inny kolor skóry niż biały” - powiedziała burmistrz Lori Lightfoot w przesłanym oświadczeniu. Opublikowane dane dotyczą lat 2019-2020. Prognozowana długość życia oznacza, że konkretna osoba, w konkretnych warunkach może przeżyć określony czas.

Powody

Zgony spowodowane wirusem COVID-19 przyczyniły się do znacznego spadku prognozowanej długości życia, ale nie były głównym czynnikiem. Koronawirus znalazł się na drugim miejscu po zgonach spowodowanych chorobami serca, które nasiliły się wraz z innymi chorobami przewlekłymi, takimi jak chociażby cukrzyca. Odnotowano również większą liczbę zgonów w wyniku zabójstw i wypadków – głównie samochodowych.

Jak zmieniła się prognozowana długość życia?

Na pierwszym planie jest różnica w długości życia pomiędzy białymi, a Afroamerykanami, która zwiększyła się w 2020 r. do 10 lat, z 8.8 lat w 2017 roku. Przecięty Afroamerykanin mieszkający w Chicago nie dożyje 70-tki, podczas gdy bazując na prognozach z 2019 roku, ten sam człowiek przeżyłby niecałe 72 lata. Latynosi odnotowali ponad trzyletni spadek prognozowanej długości życia w latach 2019-2020 - z 79.1 lat do 75.9 lat – to największy spadek spośród wszystkich grup etnicznych. W przypadku Azjatów długość życia spadła z 82.8 lat do 80.7 lat, a w przypadku białych z 80.9 lat do 79.8 lat.

Miasto ma na to receptę

Miasto zwróciło uwagę na kilka inicjatyw, które mają na celu zniwelowanie niepokojących różnic w średniej prognozowanej długości życia wśród mieszkańców Chicago. Pięcioletni plan działania, nazwany "Zdrowe Chicago 2025", ma na celu zmniejszenie tej różnicy poprzez zajęcie się podstawowymi przyczynami problemów zdrowotnych, w tym rasizmem strukturalnym – chodzi konkretnie o nierówny dostęp do opieki zdrowotnej.

fk

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----