06 września 2019

Udostępnij znajomym:

Przedstawiciele służby zdrowia w Stanach Zjednoczonych podejmują kolejną próbę mająca na celu umieszczanie graficznych obrazów na opakowaniach papierosów, aby zniechęcić Amerykanów do sięgania po produkty tytoniowe. Jeśli się to powiedzie, będzie to pierwsza zmiana dotycząca ostrzeżeń na papierosach w USA od 35 lat.

W ubiegłym miesiącu Agencja ds. Żywności i Leków zaproponowała dodanie 13 nowych ostrzeżeń, które pojawiałyby się na wszystkich opakowaniach papierosów, w tym wizerunku nowotworów, chorób płuc oraz stóp z amputowanymi palcami.

Inne kolorowe ilustracje ostrzegałyby palaczy, że papierosy mogą powodować choroby serca, impotencję oraz cukrzycę. Etykiety miałyby zajmować połowę przedniej części opakowań i zawierać także ostrzeżenia słowne. W dodatku podobne treści miałyby się znaleźć na reklamach tytoniu.

Obecne mniejsze ostrzeżenia tekstowe na paczkach papierosów w USA nie były aktualizowane od 1984 roku. Ostrzegają one, iż palenie może powodować raka płuc, choroby serca czy inne schorzenia. Te informacje „pozostają niezauważone” i w rzeczywistości są po prostu „niewidoczne” – twierdzi FDA w wydanym oświadczeniu.

Poprzednia próba FDA została odrzucona w sądzie w 2012 roku z powodu prawa do wolności słowa. Panel sędziów później podtrzymał tę decyzję, opowiadając się po stronie firm tytoniowych, twierdząc, iż agencja nie może zmusić do tego, aby na opakowaniach papierosów pojawiły się drastyczne zdjęcia, w tym przedstawiające zwłoki, chore płuca czy zmiany nowotworowe w jamie ustnej.

Mitch Zeller z FDA twierdzi, że nowe wysiłki są wspierane przez badania dokumentujące, że ostrzeżenia będą informować społeczeństwo o mniej znanych skutkach palenia, takich jak np. rak pęcherza.

„Chociaż opinia publiczna ogólnie zdaje sobie sprawę, że palenie papierosów jest niebezpieczne, istnieją znaczne luki w zrozumieniu wszystkich chorób i stanów związanych z paleniem” – powiedział Zeller.

Reynolds American, producent papierosów Camel i Newport, twierdzi, że popiera wysiłki mające na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat tytoniu, ale „sposób, w jaki te wiadomości są dostarczane opinii publicznej, nie mogą stać w sprzeczności z Pierwszą Poprawką”. Reynolds była jedną z pięciu firm tytoniowych, które zakwestionowały etykiety ostrzegawcze FDA.

Prawie 120 państw na całym świecie przyjęło większe, graficzne ostrzeżenia na papierosach. Badania z tych krajów sugerują, że ostrzeżenia oparte na zdjęciach zwracają większą uwagę na ryzyko związane z paleniem i zachęcają palaczy do rzucenia tego nałogu.

Obecnie amerykańskie opakowania papierosów nie mają wpływu na ogromną liczbę osób palących – twierdzi Geoff Fong, który kieruje International Tobacco Control Project.

„To śmiercionośny produkt” – powiedział Fong, który studiuje politykę antytytoniową na kanadyjskim uniwersytecie Waterloo. „Mamy wiele wyraźniejszych ostrzeżeń na temat wielu innych produktów, które nie stanowią nawet ułamka ryzyka związanego z papierosami”.

Kanada stała się pierwszym krajem, który umieścił graficzne ostrzeżenia na papierosach w 2000 roku.

Palenie powoduje co roku ponad 480,000 zgonów w Stanach Zjednoczonych, mimo że wskaźniki palenia spadają od dziesięcioleci. Według danych rządowych, około 14 procent dorosłych w USA pali papierosy. To mniej niż 40% dorosłych, którzy palili w połowie lat 60-tych.

Zgodnie z prawem z 2009 roku, które po raz pierwszy dało FDA nadzór nad przemysłem tytoniowym, Kongres zlecił agencji opracowanie graficznych etykiet ostrzegawczych, które obejmowałyby górną połowę opakowań papierosów. FDA zaproponowała dziewięć etykiet graficznych, w tym obraz gnijących zębów i palacza w masce tlenowej.

Jednak składający się z trzech sędziów panel orzekł, że projekt FDA naruszył prawo firm do wolności słowa. Sędziowie stwierdzili, że obrazy były niekonstytucyjne, ponieważ „zostały stworzone w celu wywołania silnej reakcji emocjonalnej”, a nie w celu edukowania lub ostrzegania konsumentów.

FDA poinformowało, że opracuje kolejną partię etykiet, ale kiedy nowe się nie pojawiły, osiem grup ds. zdrowia publicznego pozwało agencję w 2016 roku za „nieuzasadnione opóźnienie”.

Na mocy postanowienia sądu z tego roku, FDA była zobowiązania do zaproponowania nowych etykiet do sierpnia, a ostatecznych wersji do marca przyszłego roku.

Monitor

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor