----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

11 lipca 2022

Udostępnij znajomym:

O ponad 100 procent wzrosła liczba pacjentów covidowych przyjmowanych do szpitali w Illinois od połowy kwietnia. Chorych na koronawirusa przybywa lawinowo – statystyka wygląda gorzej niż wiosną tego roku. Tendencja w stanie Illinois jest odbiciem sytuacji w całym kraju.

"… Jest to migające żółte światło, aby nadal być ostrożnym, być świadomym, być czujnym i nie tracić czujności" – powiedziała komisarz zdrowia publicznego w Chicago dr Allison Arwady.

Najnowsze niepokojące dane opublikował w piątek Departament Zdrowia Publicznego Illinois, który poinformował o 1,309 osobach hospitalizowanych z koronawirusem - to najwięcej od 21 lutego. Co najmniej 149 z najnowszych pacjentów znajduje się na oddziałach intensywnej terapii – to z kolei najwięcej od pierwszego tygodnia marca. W ciągu ostatniego tygodnia średnio każdego dnia niemal 4,000 mieszkańców Illinois uzyskiwało pozytywny wynik testu, co oznacza spadek z ponad 6,000 w połowie maja, ale nadal jest to około cztery razy więcej niż chociażby w kwietniu. Liczby te nie obejmują testów przeprowadzanych w domu, bo te nie są uwzględniane w oficjalnych statystykach.

Chicago zieloną wyspą?

Urzędnicy federalni przypominają, że poziom zagrożenia wirusem COVID-19 spadł z "wysokiego" do "średniego" w Chicago i całym powiecie Cook, ale w Illinois szpitale przyjmują najwięcej pacjentów zakażonych wirusem od prawie pięciu miesięcy. W Chicago liczba zachorowań utrzymuje się na względnie stałym poziomie - 748 osób dziennie poddawało się testom na obecność wirusa, natomiast liczba hospitalizacji spadła o 30% - średnio 21 dziennie. Mieszkańcy w większości powiatów stanu nadal muszą chodzić w maseczkach w pomieszczeniach zamkniętych.

Dobra wiadomość – jest mniej zgonów

Liczba zgonów spowodowanych wirusem COVID pozostała stosunkowo niska, choć zwykle wzrost występuje kilka tygodni po wzroście liczby przypadków i hospitalizacji. W ciągu ostatniego tygodnia umierało siedmiu mieszkańców stanu Illinois zakażonych koronawirusem. Niska liczba śmiertelności wynika z mniejszej zjadliwości dominującego wariantu Omikron.

Gdzie sytuacja jest najgorsza?

Transmisja wirusa nadal jest uznawana za wysoką w 28 powiatach, w tym w DuPage i Lake. Powiaty Kane i Kankakee są jedynymi w obszarze metropolitalnym uznanymi za "niskie". W całym stanie 43 pozostają na poziomie "średnim".

"Z 71 powiatami w Illinois ocenionymi przez CDC na średnim lub wysokim poziomie wspólnotowym dla COVID-19, większość powiatów pozostaje w podwyższonym ryzyku" - powiedział w oświadczeniu IDPH p.o. dyrektora zdrowia publicznego Illinois dr Amaal Tokars. "Wzywamy wszystkich do ochrony poprzez upewnienie się, że są na bieżąco ze szczepionkami i zastrzykami przypominającymi".

Jedynym ratunkiem są szczepionki – przypominają epidemiolodzy

Około 76% mieszkańców stanu otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki, przy czym 69% jest w pełni zaszczepionych, a 53% otrzymało przynajmniej pierwszą dawkę przypominającą.

Chociaż eksperci twierdzą, że najnowsze pododmiany Omicron BA.4 i BA.5 są najbardziej zakaźne, wszystkie zatwierdzone szczepionki okazały się bardzo skuteczne w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi infekcji. Departament Zdrowia Publicznego Powiatu Cook oferuje karty podarunkowe Visa o wartości 100 dolarów tym mieszkańcom, którzy zaszczepią się do 15 lipca. Rezerwacji terminu należy dokonać na stronie vaccine.cookcountyil.gov.

Podaż szczepionek przewyższa popyt

Według amerykańskiego dziennika Wall Street Journal dziesiątki milionów niewykorzystanych szczepionek są wyrzucane do śmieci przez rządy, firmy farmaceutyczne i ośrodki szczepień. Około 30 milionów dawek wyrzucił niedawno amerykański koncern farmaceutyczny Moderna, który nie znalazł chętnych na swój produkt także wśród krajów o dramatycznie niskim poziomie wyszczepienia.

fk

----- Reklama -----

MONITOR-KONKURS WAKACYJNY

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----