----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

W 2020 roku średnia oczekiwana długość życia Amerykanów spadła prawie o 2 lata. Główną przyczyną jest pandemia koronawirusa – wynika z najnowszego raportu.

W 2019 roku wynosiła ona 78.8 lat, a nowe dane National Center for Health Statistics (NCHS) pokazują, że w roku 2020 obniżyła się do 77 lat. Jest to największy spadek obserwowany od czasów II wojny światowej, kiedy to średnia długość życia spadła o 2.9 roku z 66.2 lat w 1942 roku do 63.3 lat w 1943 roku.

„Wiem, że 1.8 roku może nie wydawać się dużo, jednak w skali całej populacji to ogromny spadek” - powiedział dr Robert Anderson, szef statystyki umieralności w NCHS. Według raportu, w ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych zanotowano ponad 3.38 miliona zgonów, około 530,000 więcej niż w 2019 roku.

Główne powody

Koronawirus przyczynił się do 10.4 proc. wszystkich zgonów w ubiegłym roku i stał się trzecią najczęstszą przyczyną śmierci w USA. Federalny raport obnaża także inne czynniki, które stoją za wysoka śmiertelnością. W roku 2020 nastąpił duży wzrost liczby zgonów z powodu cukrzycy oraz przedawkowania leków i narkotyków.

Wskaźniki rosły także z powodu chorób serca (wzrost o 4.1%), udarów (wzrost o 4.9%) i choroby Alzheimera (wzrost o 8.7%), ponieważ COVID-19 napiął cały system opieki zdrowotnej do granic możliwości. Mark Hayward, demograf i profesor socjologii na University of Texas w Austin, zauważa, że wzrost liczby tych chorób jest uderzający. „Są to zgony spowodowane brakiem dostępu do szpitali i opieki medycznej” - mówi. „Ogólny skutek pandemii koronawirusa jest szerszy niż tylko zgony z nim związane. Dzieje się tak, dlatego, że nie możemy zapewnić opieki ludziom z innymi schorzeniami”.

Problemy z dostępem do służby zdrowia podczas pandemii były zgłaszane niemal wszędzie: karetki odbijały się od jednej przepełnionej izby przyjęć do drugiej. Domy opieki walczyły z pandemią, cały czas zmagając się z brakiem personelu. Szpitale odraczały planowane operacje, aby poradzić sobie z napływem pacjentów z COVID-19, a wizyty kontrolne w przychodniach były odwoływane. Na domiar złego wielu pracowników służby zdrowia zrezygnowało z powodu wypalenia zawodowego i wyczerpania.

Przedawkowania

Pandemia przyczyniła się również do zwiększenia liczby zgonów spowodowanych nadużywaniem narkotyków i leków. Najnowsze dane rządowe wykazały, że w okresie od kwietnia 2020 do 2021 roku ponad 100 tysięcy osób zmarło z powodu przedawkowania, co stanowi najwyższą liczbę, jaką kiedykolwiek odnotowano w okresie 12 miesięcy. Ten rekordowo wysoki wynik był częściowo spowodowany przez pandemię, ponieważ wirus nie tylko zakłócił programy leczenia i wpłynął na zdrowie psychiczne pacjentów, ale prawdopodobnie został przyspieszony przez rozprzestrzenianie się niebezpiecznego syntetycznego opioidu - fentanylu.

Z raportu jasno wynika, że większa część amerykańskiego społeczeństwa została dotknięta przez pandemię, jednak niektóre z grup doświadczyły gorszych skutków.

Liczba zgonów wzrosła we wszystkich grupach wiekowych powyżej 15. roku życia i dotknęła wszystkie rasy, jednak szczególnie gwałtowny był wzrost odnotowany pośród Latynosów i osób rasy czarnej. W roku 2020 wskaźniki zgonów wzrosły o 42.7 proc. wśród latynoskich mężczyzn, 32.4 proc. dla kobiet w tej samej grupie oraz o 28 proc dla czarnych mężczyzn i 24.9% dla kobiet - w porównaniu z rokiem 2019.

Zwiększyła się również różnica między oczekiwaną długością życia mężczyzn i kobiet. Oczekiwana długość życia mężczyzn spadła o 2.1 roku, do wieku 74.2 lat, a dla kobiet o 1.5 roku do wieku 79.9.

al