17 grudnia 2020

Udostępnij znajomym:

Kongres nadal prowadzi negocjacje w sprawie drugiego pakietu pomocowego, a obydwie strony zapewniają, że są coraz bliższe porozumienia. Nic jednak nie jest pewne, a partie wciąż nie mogą porozumieć się co do zawartości programu. Do środy udało się im ustalić przybliżoną wysokość ewentualnego czeku. Opiewał on będzie na $600 - $700. Do piątku natomiast powinniśmy znać odpowiedź na tytułowe pytanie.

Ponad 160 milionów Amerykanów otrzymało w tym roku pomoc finansową w ramach różnych programów stymulacyjnych. Większość ludzi wykorzystała ją na spłatę długów lub odłożyła na konta oszczędnościowe - wynika z danych Banku Rezerw Federalnych. Mniej niż jedna trzecia wykorzystała te pieniądze na zakupy.

Od kilku miesięcy Kongres negocjuje w sprawie kolejnych programów pomocowych i wygląda jakby bliższy był porozumienia. Wciąż jednak nic nie wiadomo na pewno - kto otrzyma pomoc, w jakiej wysokości i czy w ogóle do podpisania ustawy dojdzie.

 - Czy będzie drugi pakiet pomocowy?

Prawdopodobnie, ale nic nie jest jeszcze pewne. Do 18 grudnia, do północy w piątek, Kongres ma czas na sfinalizowanie rozmów na ten temat, a także przedłużenie finansowania działań rządu. Jeśli nic nie będzie ustalone, działaniom rządu grozi paraliż.

Według Washington Post republikanie i demokraci bliscy są wprowadzenia pakietu o wartości 900 miliardów dolarów. Indywidualne wypłaty wyniosłyby 600-700 dolarów. Kilku senatorów, w tym Bernie Sanders, zapowiedziało odrzucenie tego projektu domagając się czeków opiewających na $1,200.

- Czemu negocjacje trwają tak długo?

Dotychczasowy impas spowodowany jest w dużej mierze różnymi priorytetami obydwu partii. Demokraci opowiadają się za większą ustawą, obejmującą bezpośrednią i wyższą pomoc dla mieszkańców, podczas gdy republikanie chcą mniej kosztownego programu, który obejmowałby większą pomoc dla firm i wypłaty na rzecz edukacji.

Wybitni ekonomiści wielokrotnie wzywali Kongres do przyjęcia kolejnego pakietu stymulacyjnego. W liście otwartym, podpisanym w listopadzie przez 125 ekonomistów, nazwali oni kontrole stymulacyjne „niezbędnym narzędziem", które ma chronić miliony rodzin przed ubóstwem w czasie pandemii.

Każdy pakiet pomocowy zanim wejdzie w życie, musi zostać zatwierdzony przez obie izby Kongresu i podpisany przez prezydenta.

- Czym są czeki stymulacyjne?

To niepodlegająca opodatkowaniu, bezpośrednia pomoc finansowa. Pieniądze można wykorzystać w dowolny sposób i nie trzeba ich zwracać rządowi.

Pierwsza runda bodźców ekonomicznych związanych z pandemią została zatwierdzona w marcu. Czeki były częścią ustawy CARES, która również rozszerzyła zasiłki dla bezrobotnych i udzieliła pożyczek firmom borykającym się z trudnościami.

- Nie otrzymałeś czeku w pierwszej rundzie?

Prawdopodobnie nie otrzymasz go w drugiej. Od kwietnia wysłano ponad 160 milionów czeków. Jeśli ktoś nie znalazł się w tej grupie, prawdopodobnie nie zakwalifikuje się na kolejną pomoc. Musisz być obywatelem lub rezydentem USA, posiadać numer Social Security i nie być na czyimś utrzymaniu (wyjątek stanowią dzieci). Jeśli spełniasz te wymagania, a mimo to nie otrzymałeś czeku, możliwe, że zdyskwalifikował cię dochód.

Jeśli jednak podejrzewasz, że doszło do pomyłki, możesz ubiegać się o płatność w formie kredytu na podczas przyszłorocznego rozliczania podatków - szczegóły w programie Recovery Rebate Credit na stronie IRS.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor