Dwóch Amerykanów zdobyło nagrodę Nobla
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za " ulepszenia teorii aukcji i wynalezienie nowych formatów aukcji". Rozwój teorii aukcji w mikroekonomii - te badania przyniosły laureatom Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. 

Zwycięzców ogłosił w poniedziałek w Sztokholmie Goran Hansson, sekretarz generalny Szwedzkiej Akademii Nauk.

Technicznie znana jako Nagroda Sveriges Riksbank w naukach ekonomicznych ku pamięci Alfreda Nobla, nagroda została ustanowiona w 1969 roku i jest obecnie powszechnie uważana za jedną z nagród Nobla.

Ubiegłoroczna nagroda została przyznana dwóm naukowcom z Massachusetts Institute of Technology i trzeciemu z Harvard University za przełomowe badania nad wysiłkami na rzecz ograniczenia globalnego ubóstwa. Niewielu ekonomistów mogło przewidzieć jesienią ubiegłego roku, że świat zamknie się w ciągu kilku miesięcy, gdy rządy zamkną swoje granice, nałożyły blokady i nakazały inne środki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19, wywołując gwałtowny spadek aktywności biznesowej na całym świecie.

Prestiżowa Nagroda Nobla z ekonomii to 10 milionów koron szwedzkich (czyli 1.1 miliona dolarów), złoty medal z wizerunkiem Alfreda Nobla i okolicznościowy dyplom.

Nagroda Nobla z ekonomii wieńczy tegoroczny tydzień przyznawania nagród.

W poniedziałek Komitet Noblowski przyznał nagrodę w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycie niszczącego wątrobę wirusa zapalenia wątroby typu C. Wtorkowa nagroda za fizykę uhonorowała przełomowe osiągnięcia w zrozumieniu tajemnic kosmicznych czarnych dziur, a nagroda chemiczna w środę trafiła do naukowców za potężne narzędzie do edycji genów.

Nagrodę literacką otrzymała w czwartek amerykańska poetka Louise Glück za jej „szczerą i bezkompromisową” pracę. Światowy Program Żywnościowy zdobył w piątek Pokojową Nagrodę Nobla za swoje wysiłki na rzecz zwalczania głodu na całym świecie.

Tegoroczna ceremonia rozdania nagród, która zawsze odbywała się w grudniu, będzie miała charakter wirtualny z powodu pandemii koronawirusa.

JM