Dwukrotnie wyższy podatek od benzyny od lipca
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Stanowy Kongres uchwalił zaproponowany przez gubernatora J.B. Pritzkera 6-letni ambitny plan naprawy stanowej infrastruktury. Na remont rozpadających się dróg, mostów, zniszczonych szkół publicznych i budynków uniwersyteckich w Illinois miałoby być przeznaczone co najmniej $45 mld. Z sumy tej prawie $1.8 mld ma pochodzić z nowych podatków i podwyżek istniejących.

Ustawodawcy poparli podwyżkę stanowego podatku od benzyny do 38 centów za galon z obecnych 19 centów. Będzie to pierwszy od 1990 r. wzrost stawki. Wtedy podatek od paliwa w Illinois został z został z 16 centów za galon do 19 centów.

Illinois Policy Institute, konserwatywny think tank, twierdzi, że podatek od sprzedaży benzyny w naszym stanie jest już i tak wysoki, a po podwyżce będzie jednym z najwyższych w kraju, po Kalifornii i Nowym Jorku. 

Stanowy podatek od paliw będzie również powiązany z inflacją, co oznacza, że możliwe są kolejne podwyżki w przyszłych latach bez zgody ustawodawców. Podwyżka będzie kosztować typowego kierowcę około $100 więcej w pierwszym roku.

Średnio w Illinois do rachunku od sprzedaży jednego galona benzyny doliczane jest 55.91 centa, w tym są federalne, stanowe i lokalne podatki i opłaty.

„Podwojenie stanowego podatku od benzyny spowoduje, że Illinois byłoby drugim stanem w kraju z takim obciążeniem podatkowym” - oświadczył Orphe Divounguy, główny ekonomista instytutu. „Szczerze mówiąc, mieszkańcy Illinois nie mogą sobie na to pozwolić - szczególnie kierowcy o niskich dochodach”.

Tymczasem oprócz podwyżki na poziomie stanu uchwalona ustawa umożliwia powiatowi Cook (w tym Chicago) na zwiększenie lokalnego podatku od benzyny o dodatkowe 3 centy. Powiaty Lake i Will będą mogły podnieść stawkę podatku do 8 centów za galon. Natomiast DuPage, Kane i McHenry będą mogą podnieść podatek na ich terenie z 4 centów do 8 centów za galon palowa. 

Biorąc pod uwagę ceny benzyny w Chicago z połowy maja, czyli średnio $2.46 za galon benzyny regularnej, jeśli Rada Miasta zatwierdzi lokalną podwyżkę, kierowcy w naszym mieście zapłaciliby 99 centów podatku i opłat za każdy galon benzyny, co oznacza obciążenie podatkowe o ponad 40% - wylicza Illinois Policy (illinoispolicy.org).

Szacuje się, że podatek w skali stanu wygeneruje dodatkowe $1.2 miliarda do budżetu - z tego do stanowej kasy wpłynie $560 mln, a samorządów - $650 mln. Za benzynę drożej płacić będziemy po planowanym wejściu w życie podwyżki już z dniem 1 lipca.

JT

Udostępnij swoim znajomym: