----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

14 września 2020

Udostępnij znajomym:

Dym z pożarów szalejących na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych dotarł w niedzielę w rejon północnego Illinois, nadając niebu mlecznobiały odcień i potencjalnie obniżając temperaturę - poinformowali synoptycy.

Efekt atmosferyczny związany jest z ogromnymi pożarami trwającymi od kilku dni w Oregonie, Kalifornii i stanie Waszyngton. Zginęło co najmniej 35 osób, z czego 24 w samej Kalifornii, a tysiące innych straciło domy i cały dobytek.

Według Marka Ratzera, meteorologa z National Weather Service w Chicago, nie jest niczym niezwykłym, że dym z różnych regionów Stanów dociera do północnego Illinois, zwłaszcza w czasie trwania największych pożarów.

Dym z pożarów oddalonych o setki mil może unosić się wysoko w atmosferze i przenoszony jest do innych regionów przez strumienie odrzutowe i unoszące się w górze wiatry, sprawiając, że niebo staje się bardziej zachmurzone, a temperatura nieco chłodniejsza.

"Nie chodzi o to, że ma to wpływ na jakość powietrza (na powierzchni) - powiedział Ratzer. "Nie jesteś w stanie tego wyczuć ani nic w tym stylu, ale tworzy się rodzaj warstwy dymu w górze, co sprawia, że słonce wydaje się przygaszone".

Trudno jest przewidzieć, jak długo dym będzie utrzymywał się nad północnym Illinois w oparciu o obecne modele - twierdzi Ratzer. Może tu pozostać przez kilka dni, chociaż z czasem nie będzie tak zauważalny.

"W rzeczywistości zachmurzenie nie jest tak duże" - powiedział. "Ale jeśli wyglądasz na zewnątrz, sprawia to wrażenie mocnego zachmurzenia. Jakby blokowało część światła słonecznego".

Dodał, że takie zjawisko może spowodować obniżenie temperatury o kilka stopni, ale nie powinno być powodem do niepokoju.

"To nie jest coś, z czym mamy tu do czynienia zbyt często, ale coś, co jesteśmy w stanie zaobserwować" - powiedział. "Czasami jest to bardzo widoczne podczas wchodu i zachodu słońca, które wydaje się być bardziej czerwonawe, gdy w powietrzu znajdują się cząstki stałe".

Dym dotarł do północnego Illinois oraz Indiany, pokrywając znaczny obszar środkowego zachodu.

Pomimo nieco bardziej zadymionej atmosfery, prognozy nie wykazują w tym tygodniu żadnego bezpośredniego wpływu na pogodę, uspokaja synoptyk. Temperatura w tym tygodniu utrzyma się powyżej 70 stopniu, z niewielką szansą na przelotne opady i chłodniejszy front pod koniec środy. Ogólnie rzecz biorąc nasz region powinien zostać suchy, a temperatury ponownie wzrosnąć pod koniec tygodnia.

JM

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----